| Dolyta a întrebat:

Vi s-a întâmplat să nu știți ce să faceți în viața? Eu mereu am avut problema asta.
Deci, am urmat un liceu de filologie (îndrumată de părinți) a fost ok, mi-a plăcut, cu toate că îmi doream la arte.
Apoi am urmat facultatea de economie (crezând că e de viitor, că o sa fac ceva cu ea).
Problema mea acum este că nu mi-a plăcut ce am învățat în facultate, dar nici nu am vrut sa renunt pentru ca am făcut 2 ani fără taxă, am luat examenele din prima și licența cu nota mare(scrisă de mine fără ajutor).
Acum nu știu ce să fac in continuare pentru că simt că nu mă pasionează nimic și că am făcut totul degeaba.
Ce ziceți? Voi ce joburi aveți și cum sunt?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Trebuie sa incerci sa te descoperi si sa-ti dai seama ce vrei tu.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asa e cand parinti isi impun ceea ce vor ei, trebuie sa faci ceea ce isi place tie, mi e mi-a placut electronica asa ca singur am inceput sa lucrez in domeniul asta, cu o facultate in care nu prea am invatat multe ca era multa teorie, asa ca am inceput singur sa lucrez, nimic nu te pasioneaza? pai vad ca te pasioneaza artele, du-te spre arte, eu spun ca e de viitor

| BuLaNNNeL a răspuns:

"Acum nu știu ce să fac in continuare pentru că simt că nu mă pasionează nimic și că am făcut totul degeaba". -- pai fix asta ai facut, asta se intampla cand faci ce vrea mami laughing. Copilul trebuie îndrumat si ghidat pe drumul pe care si-l alege singur nu unde visează mami si tati. Ia-o de la zero cu ce iti place tie, restul uită sau daca totusi te descurci profesează mai departe (in scârbă dar asta e).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautati o munca in ambianta cu natura, afara, nu in birou. Poti sa faci ce doresti in viata asta. Eu am facut mate fizica si faculta de economie. Am lucrat vreo 2 ani pe sarite cu tata in conta, pe urma 3 ani cu arhitect si 5 ani in zootehnie. Am 30 de ani si incerc sa o iau de la capat, deoarece nici mie nu imi place economia. O sa merg pe 2 extreme, IT si peisagistica, 2 profesii in care gasesti de munca aproape peste tot. Ma gandesc si la o ferma de porci pe viitor. In viata poti sa faci ce vrei si ce iti doresti, fara rusine.

| AndreiWeisz a răspuns:

Poate poti sa faci ceea ce iti place ca un hobby? Mai ales daca e vorba de arta, e cam riscant sa te bazezi doar pe chestia asta. Poti sa iti cauti un job in domeniul tau, salariile nu pot fi prea rele si in timpul liber sa te dedici artei. Exista acum zeci si zeci de site-uri unde poti cunoaste lume pasionata de aceleasi chestii ca tine. Nu ne-ai zis ce iti place mai exact, fotografia, sa scrii, sa pictezi? Orice o fi, exista variante de a face chestia asta ca un hobby. Chiar si pentru a canta la un instrument. Bafta!

| venividivici2017 a răspuns:

Odata ce ai luat licenta fara probleme, neajutata de nimeni, o inclinatie, cat de mica ar fi ea, tot cred ca ai.Acum esti nehotarata, vrei sa incerci multe.In timp iti vei da seama, totusi ar fi bine sa iti profesezi, vei capata experienta iar ce ai invatat nu va fi uitat.Si eu am terminat o facultate tehnica, cu toate ca nu mi-a placut asta.Am lucrat 5 ani in domeniu, acum fac altceva fara bataie de cap si foarte foarte plictisitor, dar mult mai bine platit.In viitor, am de gand sa lucrez in domeniu, conform studiilor mele, stiu ca o sa castig mai putin dar o sa am satisfactia ca o sa-mi utilizez din nou creierul big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Dolyta explică:

Mulțumesc de răspunsuri.

| Shimozukushiki a răspuns:

Ai 18 ani și ai terminat și 2 ani de facultate, și după ăștia 2 ani ai dat și licența?
Pe cine crezi că minți?

| Buzi213 a răspuns:

Fa un sport, fa-te contabil sau ceva in informatica de gestiune sau te poti duce spre cibernetica (informatica combinata cu economia)

| Lory209 a răspuns:

Chiar daca toata lumea zice sa-ti asculti parintii, aici e chestie de viitor si trebuie sa alegi tu, poate sa le ceri un sfat, dar nu sa aleaga ei deoarece e vorba de viitorul tau. Acum nu prea mai ai ce sa faci decat sa-ti gasesti un loc de munca dar care sa-ti placa.