| alexeialexe01 a întrebat:

Buna! Vin cu o intrebare relativ simpla, dar care mi-a creat confuzii. Facultatea de Informatica din Iasi, care se intinde pe parcursul a 3 ani, se regaseste si in alte orase? spre ex Bucuresti sau Cluj. Dand un search pe google am gasit Facultatea de Matematica si Informatica de 4 ani. Daca cunoasteti denumirea sau site uri pe care pot gasi celelalte facultati de informatica din tara (de 3 ani cu aceeasi programa sau mai buna evident) va rog sa ma ajutati. Eventual si o recomandare daca va pricepeti. Multumesc anticipat si va rog fara ironii si raspunsuri nerespectuoase!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea de Informatica din Iasi e din, dupa cum ii spune si numele, Iasi.

Dupa sistemul Bologna universitatile ofera cicluri de licenta de 3-4 ani cu ceva exceptii precum medicina sau arhitectura.

Asa ca daca nu e vreo facultate din cadrul politehnicii unde cam toate sunt de 4 ani vei gasi si alte facultati cu programa de licenta de 3 ani in mate-info.

Un exemplu ar fi cea BB din Cluj sau din Facultatea de Info de la Universitatea de Vest din Tm.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, aia de la Iasi e aia de la Iasi si are o programa unica, plus vreo citiva profesori care predau de la zero (aproape) si au conceput ei materia respectiva.