| andreeabalan2024 a întrebat:

Bună! Voi când ați primit certificatele pentru Modulul psihopedagogic (Nivelul 1 si 2), scria si specializarea (facultatea) pentru care vă este permis sa predați? Situatia este următoarea. În perioada facultății nu am urmat un modul psihopedagogic și aș dori să îl urmez după terminarea facultății în regim postuniversitar. Eu am terminat 2 facultăți cu specializări diferite (pentru care pot urma nivelul 1) și un master (pentru care pot urma si nivelul 2). Întrebările mele sunt următoarele. Daca am absolvit 2 facultăți trebuie sa fac 2 module psihopedagogice de Nivel 1 pentru fiecare facultate absolvita (pentru a putea preda la ambele specializari) sau modulul psihopedagogic este același și se desfășoară la fel pentru orice specializare? De exemplu, daca am terminat licenta in informatica, in momentul în care voi primi certificatul pentru modulul psihopedagogic Nivel 1, pe acesta va fi menționată și specializarea la care pot preda (informatica) sau acesta se acordă la general?

1 răspuns:
| SVL a răspuns:

Dacă vei urma modulul psihopedagogic postuniversitar vei avea într-adevăr materii comune și cu alte specializări (materii standard), dar totodată vei avea materii specifice specializării tale (informatica) la care vei face și practică în școli. Nu știu cât de diferită e cealaltă specializare a ta. Dacă e matematică, poate merge mate-info, dar dacă e istorie sau altceva nu mai merge. De regulă, se specifică specializarea, pentru că faci practică (înveți să predai) pe o specializare anume. Nu poți să termini informatica și să predai ora de istorie, religie, etc. Diferă multe.