| 49Days a întrebat:

Voi cum v-ati descurcat la primele interviuri? Sincer e aiurea...nestiind nimic, plus experienta 0 si intrebarile tampite care ti se pun...de 3 ori in 5 minute
Voi ce spuneti?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Buna!
Eu la interviuri am mers de cuiozitate, ca nu aveam nevoie prea mare de un servici, eram presat de cei din jur sa nu stau degeaba.
E cam greu de crezut, dar la 2 dintre ele eu am fost cel care a spus "va sun eu". Din politete am sunat si le-am spus ca nu vreau ("nu cred ca sunt potrivit"...).
Primul interviu a fost la 19 ani, la un magazin micut cu articole de birotica, care se ocupau si de printari, productii publicitare si copii xerox. Ma recomandase cineva (adica le-a spus ca-s baiat cuminte, si nu prost, ca atat conta), si m-ar fi luat in probe si de a 2-a zi. Insa e exact ce am spus ca nu fac niciodata: munca de birou. I-am sunat si le-am spus sa nu stea dupa mine, ca asteptau telefon si mi-a fost cumva sa-i las balta (fara sa-i anunt). Imi oferisera 900 lei (probabil in mana, deci nu salariul minim), dupa care daca invatam sa fac tot ceea ce facea persoana care urma sa plece (taiat carti de vizita, lucrat cu un program de proiectare grafica), 1200-1300.
Dupa aia a fost un interviu la un service auto, cel mai 'smecher' din zona. M-am dus prima data cu un vecin mai vechi in domeniu, care m-a introdus, si am aranjat o intalnire cu patronul/administratorul. Aveam nevoie eu de accesul in service pentru a indeplini niste ore de practica, dar intalnirea a decurs ca un interviu de angajare. Ba chiar am si fost angajat in acel service o perioada dupa incheierea cursurilor, de la acel interviu patronul a avut incredere in mine si m-a integrat in echipa lui. Am reusit sa plec fara sa fie o demisie, pur si simplu am terminat treaba (nu aveam angajare oficiala).
Alt interviu a fost la o tamplarie, unde s-a repetat scenariul de la magazinul de birotica. Ei mi-au spus ca au nevoie de un om si par serios, m-ar angaja, eu le-am spus ca sunt pornit intr-un domeniu cu totul diferit (tinichigerie-vopsitorie auto) si nu as fi in stare sa invat altceva, as fi putut sa lucrez daca totul s-ar fi rezumat la munca fizica.
Ultimul interviu a fost la un hotel, unde lucrez si in prezent. Din nou am fost recomandat de cineva de sus, am intrat pentru cateva minute in biroul directoarei, deja stiam despre ce e vorba de la persoana care m-a recomandat, iar singura intrebare a fost "vrei? sau dau anunt cu postul". Am zis ca da, mi-a dat detalii despre program, m-a trimis la contabilitate si in nici o saptamana am inceput sa lucrez.
Poate n-o sa te ajute cu nimic ce am scris eu, poate consideri ca am avut noroc sau pile... Mie nu mi se pare asa.
Poate la firme mai mari, unde cei care te intervieveaza sunt la randul lor angajati, situatia e cu totul altfel... Eu m-am dus cu ideea ca nu pierd nimic si nu e nimic important de castigat, si am trecut usor de fiecare data. Te sfatuiesc sa faci la fel, nu te comporta ca si cum persoana/persoanele care iti pun intrebarile iti sunt deja sefi.
Mult succes!