| 0deniiisa0 a întrebat:

Bună. Vreau să intru la Poliția de Frontieră, dar nu știu cum stă treaba cu școliile pe care le pot urma și unitatea la care mă repartizează după ce voi termina anii de studiu.Eu nu fac parte dintr-un județ limitrof, și potrivit ar fi să urmez Școala de Agenți de Poliție Septimiu Mureșan din Cluj, deoarece acolo mă încadrez datorită județului în care locuiesc și presupun că e cel mai apropiat. Doresc ca cineva să mă lămurească și pe mine. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Regulile generale sunt urmatoarele: mergi la Inspectoratul Judetean de Politie si-ti dau ei ce trebuie sa faci! Faci vizita medicala, dai testul psihologic, proba fizica si daca intri faci scolarizarea dupa care te repartizeaza, in ordinea mediilor, unde-ti alegi. Astea le stiu dar in amanunt nu stiu. Eu am fost militar nu politist.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"să intru la Poliția de Frontieră...cineva să mă lămurească"

cine vrea să intre se pregătește in DRACI, un an, pe bune. Deci asta ai de făcut

| 0deniiisa0 explică (pentru sierra1):

Vorba vine. Uneori mă amuză asemenea persoane,sincer. Trăim într-o țară dezinvoltă, liberă.iar eu am dreptul să mă exprim în ce mod vreau! Am cerut un răspuns care să îmi fie de ajutor, nu de instrucție, ok?! Și poate că nu am mai vrut să o lungesc. Dar uite că mai apare câte un invidios/ o invidioasă care nu au decât să demoralizeze unele persoane pe această platformă cu niște răspunsuri aiurea, fără de ajutor.Nu ține de mine că nu ai înțeles la ce m-am referit! Eu zic să te adaptezi' la situație altădată. Nu toată lumea e "perfectă" ca și tine.winking

| sierra1 a răspuns (pentru 0deniiisa0):

Mami, ai receptat strâmb mesajul.
Recomandarea mea (pe care NU o găsești pe net) este: pregătește-te in DRACI, un an, pe bune.
Asta dacă vrei să intri. Dacă nu, pentru că "trăim într-o țară dezinvoltă, liberă" faci cum inutil spui: "mă exprim în ce mod vreau!" "

| 0deniiisa0 explică (pentru sierra1):

Ok,dar eu nu am cerut informații despre pregătire!

| sierra1 a răspuns:

~nu știu... unitatea la care mă repartizează după ce voi termina anii de studiu~

intrebarea e inutilă pentru că NIMENI nu știe dacă cumva intri, dacă cumva termini și in final unde ajungi!

| 0deniiisa0 explică (pentru sierra1):

Păi uite că există! Poate sunt persoane care au avut de-a face cu așa ceva,în acest domeniu, mai exact. Nu cer sau vreau părerea necunoscătorilor de situație. Tocmai de asta am cerut părerea și aici, persoanelor care CUNOSC sau poate au trecut prin asta, nu e logic oare? Nu cer să își dea nimeni cu presupusul, nu are rost să lași răspunsuri care nu te pot ajuta/sprijinii cu nimic. Și platforma asta se numește "Toți pentru unu", ca să îți reamintesc.

| sierra1 a răspuns (pentru 0deniiisa0):

Repet: intrebare inutilă pentru că:
- habar n-ai dacă intri
- habar n-ai dacă termini
- habar n-ai cu ce medie termini
- habar n-ai ce locuri vor fi la reparitie
- habar n-ai ce-ți rămâne de ales
... nici acu nu ți-e clar?

| 0deniiisa0 explică (pentru sierra1):

Mă refeream în general,în mare parte sau cum vrei tu să îi zici.ție nu îți e clar,mă scuzi acum... sau poate tu ești pe principiul de "pile"! Aș avea și cine să îmi bage pile,dar nu doresc eu să mă vorbească lumea apoi.Ori cu capul,ori deloc. Sunt în ultimul an de facultate la LMA,am toate materialele, chiar și cele oficiale, fac pregătiri pentru poliție, atât ore suplimentare pentru examenele scrise, cât și traseul utilitar aplicativ pentru proba sportivă cu un antrenor personal din zonă.În plus, mie mi-a plăcut sportul de mică și am frecventat destul de des sala de fitness. Mă pregătesc de mai bine de 8 luni deja, să nu crezi că aș mai avea speranțe dacă aș vedea că nu progresez. Nu vorbi în necunoștință de situație, mersi.

| sierra1 a răspuns (pentru 0deniiisa0):

Dar așa-i că intrebarea ta e inutilă?

| 0deniiisa0 explică (pentru sierra1):

Nu,eu am pus-o cu un scop. Dacă tu cosnideri asta..treaba ta, părerile se împart și gusturile nu se discută. Oricum o dai, tot acolo ajungi, se pare.winking