| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Vreau sa ma angajez full time la un job in retail. Ideea e ca in septembrie, ar trebui sa imi dau demisia (motive personale legate de sanatate). Stiu ca nu e o perioada prea lunga, dar daca as lucra toata lunea august, o parte din septembrie, oare as putea sa plec fara sa mai stau in preaviz? Ma streseaza foarte mult chestia asta.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In general primele 90 zile sunt de proba ceea ce inseamna ca poti pleca fara preaviz...

| adryang78 a răspuns:

Dacă firma respectivă nu are de obicei perioadă de probă, poți cere de la început contract pe perioadă determinată și știi o treabă. S-a încheiat contractul, s-au încheiat relațiile de muncă. Frumos și legal, să știe și oamenii că vrei să pleci în septembrie, nu să-i încurci.

| trophin a răspuns:

Ba te angajezi, ba iti dai demisia? nu esti intreaga la minte?

| suntserios a răspuns (pentru trophin):

E absolut dreptul ei sa se angajeze si sa plece cand vrea...

| anonim_4396 explică (pentru trophin):

Poate nu stii sa citesti. Am precizat ca din motive medicale imi voi da demisia, deoarece am nevoie de o operatie, pentru care, ce sa vezi?! e nevoie de bani. De-asta vreau sa ma angajez si apoi sa demisionez. Sper ca acum ai priceput happy