| arzaylea a întrebat:

Vreau sa va intreb cat de folositoare este limba coreeana la noi in tara? Daca o invat as putea fi angajat ca traducator or something?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E bine platita daca e nevoie dar nu stiu cata nevoie e. Stiu o femeie care s-a chinuit sa invete coreeana ca stia ca e profitabila si s-a invartit o gramada pana sa-si gaseasca ceva de munca.

| anonimg a răspuns:

Aproape fiecare tara are cate o ambasada (reprezentanti) in alta tara.
Daca iti place, invata coreeana. Chiar si turistii au nevoie de un ghid in tara noastra.
Dar bine este ca in paralel sa inveti si o limba de nivel international, cum ar fi engleza.

| PainTech a răspuns:

Merita orice limba. Am auzit ca cineva cauta traducator pentru bani grei in suedeza ( si nici nu trebuia stiuta la perfectie ).

| Samariteanul a răspuns:

Aici e mai folositoare japoneza sau chineza decat coreeana daca e sa facem o diferenta intre aceste 3 limbi, insa ca traducator trebuie sa inveti foarte bine franceza, germana si neaparat engleza daca vrei sa faci bani.