| LorentiaIoanaSociu a întrebat:

Buna ziua! Am 14 ani si intru in clasa a VIII-a dupa vacanta,as vrea sa ma fac profesoara de engleza dar nu sunt sigura ce profile de liceu sunt potrivite pentru meseria asta. Pe langa engleza mi-ar placea sa studiez si limba italiana & limba rusa, dar am auzit ca aceste limbi nu se practica in liceu ???? De facultate nu sunt sigura, dar daca stiti va rog sa-mi spuneti ce profile s-ar potrivi!

2 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Dacă ești din București ai mai multe opțiuni la limbi străine, dacă nu va trebui sa mergi pe engleza, franceza, germana sau poate spaniola dar nu sunt multe profile bilingv! Pe Filologie și Științe Sociale se face multă Engleza cam 3 ore! Iar la facultate trebuie sa mergi pe litere unde sa îți alegi Engleza! Bafta!

| Cipi1212 a răspuns:

Ca să fii profesoară îți trebuie liceul pedagogic.