| Pop_Robert_1996 a întrebat:

Am 16 ani, si as dori sa fiu Inginer IT(inginer softist). Eu am auzit pentru ingineria IT nu iti trebuie facultate. Te poti duce numai daca faci niste cursuri ( de 3 ani). Va rog ajutati-ma. As dori sa stiu ce face un inginer IT si ce instaleaza. Va rog indrumatima, ajutati-ma. Rog seriozitate.

Dau funda.

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

De acord cu tine. Dar daca nu ai idee de hard, esti slab inginer.
Ca o soferita care stie sa invirta volanul dar... cam atit.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din moment ce se numeste inginer e clar ca trebuie facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum spanac sa nu iti trebuiasca facultate daca vrei sa te numesti inginer? Cine crezi ca iti da titlul de inginer daca nu o facultate? Vanzatoare de la aprozar?

Si de ce ai impresia ca inginerul in IT instaleaza chestii? Daca tu crezi ca a fi inginer inseamna sa instalezi windows uri si antivirusi te inseli amarnic. Un inginer proiecteaza soft uri, harduri, stie limbaje de programare, dezvolta softuri

| Dugalle a răspuns (pentru suntserios):

Scoate " harduri " din combinatie si iti rezulta cu adevarat un inginer in IT.

| Peridava a răspuns:

Ai inteles gresit. Trebuie facultate.
Apoi, inginerul nu "instaleaza" ceva. El trebuie sa stie tot ce tine de IT dar, mai ales, sa depaneze orice eroare de soft (programe, virusi, etc) si sa cunoasca si partea de hard.

| Dugalle a răspuns (pentru Peridava):

Tati, inginer IT, el e doar pe soft.
Inginerul Automatist e soft si hard. Get your information right!

| Peridava a răspuns (pentru Dugalle):

De acord cu tine. Dar daca nu ai idee de hard, esti slab inginer.
Ca o soferita care stie sa invirta volanul dar... cam atit.

| Dugalle a răspuns:

Pentru inginer IT iti trebuie licenta minim adica facultate.

Un inginer IT ar trebui sa :

- stie limbaje de programare ( Java, C, PHP, SQL, HTML, etc ).
- sa dezvolte aplicatii sau site-uri
- mentenanta sistemului ( Windows, Linux, Mac, etc )
- administrare baze de date, securizarea lor, etc

Mult mai multe chestii ce nu imi vin in minte.

Vrei asta? Dupa ce ai luat bacul dai la facultatea de calculatoare de la tine-n sat ( clar ca nu stai la oras ) la specializarea " calculatoare si tehnologia informatiei ".

| Pop_Robert_1996 explică (pentru Dugalle):

Nu vreau sa stiu limbaje vreau numai sa instalez softuri si chesti pe calculator

| Dugalle a răspuns (pentru Pop_Robert_1996):

Asta o poate face si varul meu ce are varsta de 8 ani. Pentru asta nu trebuie facultate si nici nu se numeste " Inginer IT ". E pur si simplu o persoana ce stie sa foloseasca computerul, sistemul lui de operare si softurile in general.