| mariuscarsing a întrebat:

am o intrebare.
Am semnat un contract de munca ca operator iar dupa 3 zile nu m-am mai prezentat la munca iar cei de la firma m-au amenintat cu judecata. Intrebarea mea, ce probleme legale pot avea? In cel mai rau caz ar fi concedierea sau ar fi si alte probleme juridice?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu prea au ce face cu amenințarea lor. Nu o să te dea în judecată pentru această faptă minoră, căci nu le merită din punct de vedere financiar și logistic.

| Bizon95 a răspuns:

Https://legislatiamuncii.manager.ro/......rilor.html

o sa fii concediat pe naspa, dupa care o sa ai o pata in cartea de munca (care acum nu mai e la tine, ci la minister, se numeste revisal din cate stiu eu)

si s-ar putea sa iti gasesti job mai greu

| mariuscarsing explică (pentru Bizon95):

Decu nu ma poate obliga sa mai stau acolo sau sa platesc ceva?

| Bizon95 a răspuns (pentru mariuscarsing):

Nu

| Angelo0102 a răspuns:

Te pot da in judecata si pot spune ca in acele 3 zile ei au pierdut de exemplu 10000 euro si pot cere despagubire aceasta suma + sa platesti tot procesul + daune morale