| Poparubeeennn a întrebat:

am o întrebare....as aprecia dacă m-ați ajuta cu o părere. Sunt in clasa a 12 și plănuiesc să fac o facultate de Computer Science in Olanda. Darrr îmi este oarecum frica de faptul că nu fac față acolo în comparație cu o facultate de informatica din România... Ce părere aveți? Nivelul de dificultate este mai ridicat în Olanda? Și dacă da, cu cât este mai greu dincolo?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Https://www.universalio.ro/......echnology/

Te descurci cu o limba straina? Daca ai posibilitatea sa mergi acolo, ce mai astepti? Referitor la alte facultati de informatica din Romania... mai bine programare (ca sunt lucruri diferite) sau de noi tehnologii.
Nu trebuie sa te gandesti ca este mai greu. Daca ajungi undeva sus, poti oricand sa cobori, ORICAND. Dar de jos sa mergi mai sus... nu este chiar asa de usor precum sa cazi. Daca faci ceva mai greu, ai de unde sa alegi apoi.
Pe langa asta, ar fi si partea de mai multa libertate, trebuie sa ai grija, sa stii ce vrei si sa pui in balanta aceste lucruri, astfel incat sa existe un echilibru sau sa te satisfaca pe tine acest lucru.

Mult succes iti doresc (indiferent de alegere)!

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Eu mi-as face griji mai mult pentru pretul chiriei, intretinerii, facultatii etc (mai ales ca facultatea e grea si nu iti permiti sa lipsesti sa iti iei un job) decat pentru faptul ca nu fac fata. Daca stii foarte bine engleza (ca doar nu o sa faci in olandeza, ar insemna sinucudere curata) si te duce mintea si prinzi repede si ai si o baza in domeniu, nu cred ca sunt probleme.

| johnnny123 a răspuns:

Inainte sa te gandesti la nivelul de informatica de acolo mai trebuie sa-ti pui cateva intrebari:

1) Cum te descurci cu limba? Banuiesc ca nu vorbesti olandeza, dar macar esti fluent in engleza? Oricum, faptul ca nu vorbesti olandeza va reprezenta un handicap pe care va trebui sa-l compensezi cu alte calitati extraordinare.

2) Cum faci sa fii acceptat la o facultate din Olanda? Pentru ca nu este suficient sa-ti exprimi dorinta de a merge acolo.

3) Presupunand ca esti acceptat, dispui de mijloacele materiale sa te intretii in Olanda? Este o tara destul de scumpa, si nu te va tine nici o facultate pe gratis acolo.

Nu spun ca este imposibil sa ajungi acolo. Doar te sfatuiesc sa-ti formezi o imagine cat mai realista a dificultatilor pe care le vei intampina.