| DonAdrian a întrebat:

Am o intrebare sau mai multe. Am incercat toata noaptea sa ma documentez despre ce atributii ii revin unui ofiter in cadrul m.a.i. Imi surade ideea de o cariera in politie doar ca munca doar de la birou nu prea ma pasioneaza. Imi puteti spune in ce departamente ar putea actiona un ofiter, daca face doar munca de birou asa cum se zice.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Marea parte a ofiterilor lucreaza in birou. Daca mergi la criminalistica, crima organizata, circulatie sau cercetari economice, mai ai sansa sa mergi pe teren dar si atunci doar cat faci cercetarea. La Economic este si mai rau ca faci putina cercetare pe teren si cea mai mare parte cu acte, tot in birou. Daca mergi ca agent simplu ai mai multa sansa sa lucrezi pe teren.

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Munca politistilor este compartimentata. A descrie ce atributii au ofiterii MAI in toate domeniile este ceva inoperabil. Sa-ti enumar doar cateva compartimente: comanda, economic, criminalistic, judiciar, logistic, financiar, paza si ordine, administrativ, transmisiuni, circulatie, informatii etc.