| LoveSunn a întrebat:

Bună ziua! Am o mare nelămurire…
Am ajuns în cele din urmă să depun continuitate in perioada in care se depun cererile de inscriere pentru concursul de titularizare, am primit si depus si acordul dat de la scola.( avand dosarul de continuitate la secretariatul scolii, insa responsabili nu l-au dus la isj, si nici nu m-am anuntat ca nu il duc). Tin sa Menționez ca anul trecut am luat 7, 20. Ce fel de continuitate se aplica? Anul acesta din pacate am luat doar 6.60. Postul meu este scos, sincer nu stiu ce sa mai fac, pe cine sa mai intreb, si mai am si o luna de asteptat pana la sedinte.
Țin să precizez faptul că, sunt pe acest încă din clasa pregatitoare, anul acesta fiind in clasa întai, am inteles ca ar trebui sa se tina cont…
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

Înseamnă că te-a faultat cineva din școală: secretara, tovarășul director sau amândoi - că de regulă sunt mâna în mână. Ți-au dat continuitate în speranța că ai să fii drăguță și ai să "cotizezi" adică să dai șpagă la director. Nu ai dat șpagă - nu au dus dosarul la ISJ. Simplu!
Totuși:
- Dacă postul este vacant și scos la titularizare nu ai ce face - îl poate lua oricine chiar și pentru un an - se titularizează pe durata viabilității postului.
- Dacă postul este rezervat și este scos la suplinire pentru un an mergi cu nota de anul ăsta (6, 60 nu este notă rea) - mergi in august și îl iei la suplinire. Cei care vin cu nota de anul trecut intră la suplinire după cei de anul acesta. Un 5, 00 de anul acesta bate un 7, 50 de anul trecut.
- Poate fi și vacant dar dacă este scos pentru un an s-ar putea să nu fie nimeni interesat de el și să rămână la suplinire.
- Și dacă aveai continuitate tot trebuia să te prezinți la sesiunea de suplinire din august să confirmi și să semnezi.

Eu bănuiesc faptul că:
- fie postul este ținut pentru cineva care "așteaptă momentul" adică să termine facultatea, să ia peste 7 la titularizare sau altele.
- fie postul este ținut pentru a fi închiriat sau vândut.

Sunt de 28 de ani în învățământ și mi-e greață de ce văd zi de zi la școală. Mai ales în ultimii ani.

Succes și să fii sănătoasă.