| KadeJudo a întrebat:

Buna Ziua,
Am primit un CV european de la angajator x si mi-a spus sa-l pun pe calculator, sa-l completez si sa-l trimit pe email dar nu stiu cum sa pun poza si cum sa-l redactez dp calculator, cum pot completa un cv scanat la imprimata, dar sa-i pun si o poza cu mine? ajutor, va rog.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Angajatorul te-a pus in impas, deoarece iti trebuie windows 8 si Microsoft word activat. Dupa cum am comentat lui Nelu, trebuie sa mergi pe acel link, descarci versiunea in limba Romana, cea din mijloc. Dupa descarcare, la dublu click se deschide in word.Acolo completezi toate spatiile de acolo, salvezi lucrarea si abia apoi trimite/adauga la un email catre angajator. Daca nu ai win 8 cu word-ul activat trebuie sa iti faca altcineva pe pc/laptopul lui,dupa care sa trimita de pe id tau de yahoo. Eu chiar acum am intrat pe acel link, am descarcat si am vazut ce trebuie completat. Dar se deschide in word ca sa poti scrie acolo, intelegi acel program.
Daca ai word activat, da-i bataie descarca otpiunea din mijloca in dreptul limbii Romane si dupa ce ai completat toate datele sau ce sunt alea acolo, la inchidere te intreaba daca vrei sa fie salvata lucrarea.Dai yes si salvezi in documente. Abia apoi deschizi yahoo.mail,scrii to)adresa de email al angajatorului) si mai jos undeva unde vezi o agrafa dai click pe agrafa,apare o fereastra, te duci in document unde e salvata lucrarea dai click dreapta pe lucrare si apoi select.
Dupa ce incaca lucrarea, poti merge din nou la agrafa, selectezi unde ai pozele, select pe poza care o vrei.Nu am timp, crede-ma ca te ajutam dar daca vrei sa astepti pana poimaine dimineata la ora 8.00 te ajut. Id meu de mess ti=l trimit prin mesaj privat.

8 răspunsuri:
| Nelu62 a răspuns:

Ce format e (PDF, TIF, PNG, JPG,...)? Astept.

| KadeJudo explică (pentru anonim_4396):

Am rezolvat imediat dupa ce am pus intrebarea, am gasit pe net un format exact ca cel ce mi l-a dat domnul director x si mai trebuie doar sa-l intreb daca trebuie sa pun la poza, poza de pe diploma de bac(care se afla impreuna cu licenta la facultate, deoarece m-am inscris la master) sau daca este in regula sa-mi fac o poza noua in locul unde am facut toate pozele de buletin si diplome.
Misterul va ramane cum sa o pun acolo, sa o micsorez ca nu am mai lucrat pe word de o vreme big grin
Dar gasesc eu programul de micsorat poze si totul se va rezolva.
Multumesc enorm pentru ca mi-ai raspuns la intrebare.

| KadeJudo explică (pentru Nelu62):

Am rezolvat domnule Neul62, nu mai era nevoie sa scanez hartiile si apoi sa ma chinui sa le transform din imagini in document word big grin
Scuze ca nu am detaliat cum trebuie problema mea, pe viitor voi fi mai atent si mai organizat cand spun ceva sau intreb ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KadeJudo):

Ma bucur ca ai reusit. Daca acel model unde trebuie pusa poza are optiunea de add a pozei si scrie si in ce,, size,, trebuie, adica marimea, poti intra direct pe google la pikmonkey.E un site online fara sa descarci nimic.
Prima data dai click pe edit. Selectezi poza apoi in stanga unde sunt acele imagini dai resize.Bifezi use percentages, debifezi cealalta care e automata. Scrii size=ul care il cere, marimile.Vei observa ca poza se va modifica in functie de cat scrii acolo. Apoi dai save de sus.Se salveaza in download sau unde ai tu setat sa downloadeze.Mergi apoi in word unde ai facut lucrarea, si daca ai optiunea de a pune acea poza, o selectezi de unde s-a salvat si ...cam atat.
happy Eu nu am lucrat cu word niciodata, dar am idee cam cum se face.Sincer chiar ma interesa si aseara chiar am inceput sa completez un formular din acela pe word.E frumos sa lucrezi pe word dar minunea este ca nu toti avem word.Deunazi un amic cauta un word pentru baiatul lui liceean care a primit o lucrare de la scoala, nota lui depinzand de acea lucrare.Baiatul avea windows xp si un word oficce costa in jur de 300 de lei cd-ul.Nu a gasit word si a luat nota mica.In iua de azi, e necesar acest program.
Eu ti-am dat ideea cu pic monkey care il gasesti pe google, e on line si nu trebuie descarcat. Daca consideri ca nu e bun si nu isi face bine treaba, sunt o groaza de resize-uri, dar eu cu asta am lucrat si am fost multumit.Bafta la angajare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KadeJudo):

Am aflat dupa ce ti-am scris in comentariu ca in word, acolo unde trebuie sa aduci poza, ai optiunea de micsorare sau marire a pozei.Dai copy pe poza din documente apoi paste in locul pentru poza pe word in ace formular.Click dreapta pe poza si setezi de acolo marimea pozei.dar fa asta separat pana reusesti sa o aduci la amrimea potrivita.Deci nu cred ca mai trebuie sa faci resize pe site-ul picmonkey. Atentie, fa poza la amrimea potrivita separat, in alta lucrare pana reusesti si apoi pe lucrare.

| KadeJudo explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult happy ....desi am cam intarziat cu raspunsul...big grin

| KadeJudo explică (pentru KadeJudo):

...(pe TPU)...big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru KadeJudo):

Ok,no problem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nelu62):

Buna! Angajatorul te-a pus in impas, deoarece iti trebuie windows 8 si Microsoft word activat. Dupa cum am comentat lui Nelu, trebuie sa mergi pe acel link, descarci versiunea in limba Romana, cea din mijloc. Dupa descarcare, la dublu click se deschide in word.Acolo completezi toate spatiile de acolo, salvezi lucrarea si abia apoi trimite/adauga la un email catre angajator. Daca nu ai win 8 cu word-ul activat trebuie sa iti faca altcineva pe pc/laptopul lui,dupa care sa trimita de pe id tau de yahoo. Eu chiar acum am intrat pe acel link, am descarcat si am vazut ce trebuie completat. Dar se deschide in word ca sa poti scrie acolo, intelegi acel program.
Daca ai word activat, da-i bataie descarca otpiunea din mijloca in dreptul limbii Romane si dupa ce ai completat toate datele sau ce sunt alea acolo, la inchidere te intreaba daca vrei sa fie salvata lucrarea.Dai yes si salvezi in documente. Abia apoi deschizi yahoo.mail,scrii to)adresa de email al angajatorului) si mai jos undeva unde vezi o agrafa dai click pe agrafa,apare o fereastra, te duci in document unde e salvata lucrarea dai click dreapta pe lucrare si apoi select.
Dupa ce incaca lucrarea, poti merge din nou la agrafa, selectezi unde ai pozele, select pe poza care o vrei.Nu am timp, crede-ma ca te ajutam dar daca vrei sa astepti pana poimaine dimineata la ora 8.00 te ajut. Id meu de mess ti=l trimit prin mesaj privat.