| Adesim a întrebat:

Am și eu o curiozitate. Vreau să îmi schimb meseria. Poți fi însoțitor de zbor fără a ști o limbă străină? Gen doar în țara ta? Mă interesez și eu puțin.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Engleza obligatorie

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Engleza se invata la curs. Trebuie doar cateva elemente de baza. Daca o stii cu atat este mai usor. Cu timpul vei putea discuta. https://bit.ly/3k9SgIG

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti!
Cunoasterea limbii engleze este obligatorie si eliminatorie.

| sierra1 a răspuns:

" însoțitor de zbor fără a știi o limbă străină? "

o, da, in autobus/tren dar și acolo, cam greu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gen sigur nu. Nu te angajează nimeni așa.

| Catrice a răspuns:

Pai și daca vine un străin și se plimba in tara și nu știe unde îi e locul sau ii e sete si zice' gimme water', ce faci?

| Adesim explică (pentru Catrice):

De înțeles o înțeleg dar am un blocaj când vine vorba de vorbit. M-am gândit că am o șansă.

| Catrice a răspuns (pentru Adesim):

Vorbeste de unul singur in fata oglinzii.

| TheGentleman a răspuns:

Ca însoțitor de zbor trebuie să știi la perfecție engleza. Că însoțitorul de zbor e în permanentă legătură cu comandantul aeronavei care vorbește doar engleză, indiferent de naționalitate. Așa că pune mâna și învață!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza e ușoară dacă îți place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca poti.
Care e meseria ta actuala?

| Adesim explică (pentru anonim_4396):

Acum sunt un amărât de casier la un supermarket. Câștig bine doar că în viitor voi avea probleme cu sănătatea de la ridicat și altele. De aceea vreau să fac o schimbare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insotitorii de bord nu sunt acolo sa discute non-stop cine stie ce subiecte complicate cu pasagerii.
E de ajuns sa inveti cateva chestii de baza, pe care stii sigur ca le vei folosi. De exemplu, sa stii sa intrebi pasagerii ce vor de mancat/baut. Si meniul ala din avion nu cred ca e prea lung. Mai trebuie sa stii si tu acolo un "buna dimineata", un "buna seara", un "pofta buna", in mai multe limbi si aia e.
Daca vine vreun chinez sau vreun arab sa te intrebe verzi si uscate, nu esti obligat sa ii raspunzi. laughing

Deci trebuie sa stii cate ceva pe acolo, dar numai chestiile esentiale.

| Balalau95 a răspuns:

Pe rute interne, EVIDENT
dar, mai bine inveti engleza, alea internationale sunt MUUUUUUULT MAI *COOOOL* tongue
si in balarii, in Austria nu stie nimeni engleza, dar am mers cu Air Austria si insotitoarele de zbor stiau engleza binemercicwinking
engleza invata pescari din gauri islamice, ca sa poata vinde peste la turisti

toata viata m-am simtit special ca stiu engleza, iar acum mi se pare ca e doar minimul bun simt in realitatea curenta

sper ca te-am convins tongue

| Adesim explică (pentru Balalau95):

Ok...mă voi gândi bine la asta.

| Balalau95 a răspuns (pentru Adesim):

Bun, si tine minte, sunt o tona de app care te pot invata orice limba, straina, latina, klingoana, elfa, etc.winking
iar engleza e in top

| NoisyLight a răspuns:

Trebuie să vorbești corect limba română și cel puțin o limbă de circulație internațională. Avionul nu transportă doar babe din Caracal.

| TPULion a răspuns:

Poți, dar de ce să nu forțezi mai mult dacă se poate? Toată lumea are probleme cu blocajele la început, trebuie doar să te ocupi de situație și totul va fi bine. Caută pe YT diferite metode pentru a scăpa de aceste blocaje, abonează-te la canale de YT de pe SUA si urmareste stiri, emisiuni TV etc. Sunt fel si fel de metode care sa te ajute. Eu am scapat de acest blocaj, atunci cand am gasit o vedeta din SUA care avea vocea asemanatoare cu a mea, iar apoi efectiv repetam cuvintele dupa cum le repeta si ea, am invatat si pronuntie si tot, iar blocajele fug de tine, atunci cand incerci sa te expui cat mai mult vorbind engleza.