| Justjust11 a întrebat:

Buna ziua, am si eu o intrebare, am terminat luna asta facultatea de inginerie mecanica cu specializarea utilaje petroliere si petrochimice, si nu stiu incotr o sa o iau, nu stiu la ce firme sa ma duc sa ma angajez. precizez ca sunt varza adica sunt proaspat iesit de la facultate si nu stiu absolut nimic. ma gandeam sa aplic la petrom dar dai interviu si te intreaba multe chestii. si eu habar nu am. va rog frumos, un sfat ceva?

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Primul pas este să aplici peste tot, al doilea pas este să înveți cum se dau interviurile, apoi al treilea pas este să poți promova un interviu.

Doar nu crezi că toți ceilalți au obținut din prima un job nu? Am aplicat la 20 de joburi până am putut intra undeva ca entry level.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai tu ai diploma de inginer dar nu ai si cunostinte de inginer. Eu stiu ca la facultatile de inginerie se dau examene din probleme de matematica si lucruri abstracte dar cand te duci sa te angajezi angajatorul vrea sa stii sa faci ceva gen sa construiesti ceva, sa proiectezi, sa calculezi, sa analizezi, sa inspectezi etc. Mai sunt si firme unde angajatorul vrea doar pe cineva care are diploma dar care nu are prea multa responsabilitate in firma si cred ca la astfel de job uri trebuie sa aplici. Dar de obicei inginerii se duc undeva dupa recomandari nu cauta anunturi pe net. De ex poti sa vorbesti cu un profesor sa il intrebi daca stie o firma unde te poti angaja. Profesorii si facultea in general primesc mereu oferte de la firme sau stiu pe cineva care lucreaza in domeniu in diverse firme

| AmandinaDragan a răspuns:

''dai interviu si te intreaba multe chestii. si eu habar nu am'' Atunci ce ai invatat in facultate? Nimic?

| Pocait01 a răspuns:

Salutare,
În cazul tău cel mai de ajutor ar fi profesorii care lucrează în domeniu și facultatea în sine. Nu știi să se organizeze evenimente cu mai multe sau câteva firme care să vină la voi în facultate în vederea reclamei și recrutării?

Dacă excluzi partea cu ajutorul din facultate, dar vrei și știi unde să te duci la interviu atunci du-te cu încredere chiar dacă primești vreo respingere. Dacă nu știi nimic tot s-ar putea să ai noroc să nimerești într-o firmă care vrea pe cineva care să facă "munca de jos" și tu care nu știi mare lucru dar vrei să te angajezi în domeniu ești perfect pentru o astfel de firmă.