| Allexxxxx0 a întrebat:

Buna ziua, am si eu o intrrbare
Daca urmeaza sa imi expire buletinul dar eu am actele in alta tara si vreau sa ma stabilesc definitiv in tara respectiva, o sa pot sa continui munca aici? iar In caz daca sunt nevoit sa imi gasesc altceva de lucru, o sa ma incurce faptul ca am buletinul expirat?
Tin sa mentionez ca am pasaportul valabil

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De buletinul romanesc ai nevoie doar sa intri in Romania si sa-l folosesti in bancile romanesti, sau sa calatoresti prin Europa, dar o poti face si cu pasaportul romanesc sau cu alt pasaport strain, daca ai dubla cetatenie.

Daca nu ai dubla cetatenie si nici acte de identitate legale, emise de tara respectiva, atunci trebuie sa mergi la Consulatul sau Ambasada Romaniei din tara unde esti si sa-ti faci buletin nou (ori sa-ti reinoiesti pasaportul romanesc).

Eu sunt in aceeasi situatie, mi-a expirat buletinul romanesc de multi ani si nu am de gand sa-l reinoiesc fiindca pot calatori prin lume cu pasaportul romanesc sau cel australian, fiindca am dubla cetatenie.

| Allexxxxx0 explică (pentru Violleta2022):

Super, am actele legale inca nu am dubla cetatenie, va multumesc frumos pentru raspuns si ma bucur pentru dvs
Deci sa inteleg ca as putea sa imi schimb jobul daca as f nevoit doar cu actele maxim sa imi ceara pasaportul nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Allexxxxx0):

Da, pasaportul este suficient, fiind un document legal acceptat peste tot in lume, inclusiv la semnat contracte legale de munca, contract de inchierea casei samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te poti lipsi de buletinul romanesc daca ai pasaport.

| Allexxxxx0 explică (pentru suntserios):

Super deci sa inteleg ca pot sa ma angajez altundeva fara sa am nevoie de cartea mea de identitate romaneasca, maxim sa îmi ceara pasaportul daca am actele legale in alta tara nu?

| ioana748 a răspuns:

Pasaportul este de ajuns in strainatate.