| Scriitoarea a întrebat:

Am si eu o mica intrebare referitoare la Facultatea de Litere din Cluj. Pot studia doar Limba romana, simpla, fara o limba straina? Am tot citit si nu inteleg... As vrea sa devin redactor. O zi buna in continuare!

2 răspunsuri:
| robandu99 a răspuns:

Buna.din cate stiu nu se poate..trebuie sa alegi intre engleza..franceza..germana..si latina..eu zic sa alegi engleza ca e mai usoara

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se poate :(

Limba Română trebuie combinată cu o altă limbă!

"Facultatea de Litere
Domeniul Limbă şi literatură
Specializarea : LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

LIMBA ŞI LITERATURA MAGHIARĂ SAU O LIMBĂ ŞI LITERATURĂ MODERNĂ SAU LIMBA LATINĂ SAU LIMBA GREACĂ VECHE SAU LITERATURĂ UNIVERSALĂ ŞI COMPARATĂ, (3 ani, cu frecvenţă)
linia de studiu română

Specializarea : LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

LIMBA ŞI LITERATURA MAGHIARĂ SAU LIMBA ŞI LITERATURA GERMANĂ (3 ani, cu frecvenţă)
linia de studiu română (Limba română ca limbă nematernă)
Criterii de selecţie pentru domeniul Limbă şi Literatură,
specializările cu numărul curent 1, 2.

Probă scrisă la limba română (90 de minute) cu pondere 50% în media de admitere.
Media la examenul de bacalaureat cu pondere 50% în media de admitere. După terminarea probei scrise la limba română, candidații vor redacta pe durata a 30 de minute, un eseu într-o limbă de circulație internațională (engleză, franceză, germană, rusă, italiană, spaniolă), notat cu calificativul Admis/Respins." - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere/

Toate cele bune!