| MihaiBum a întrebat:

Bună ziua, am terminat și eu a 12 cu o medie ok de 8, 18 iar acum nu știu ce sa fac mai departe, am terminat un profil real de automatizări care sincer nu mea plăcut dar în 4 ani nu am reușit sa ma transfer deci am terminat cu el, acum sunt a 12 și nu mai știu ce sa fac, nu știu ce îmi place, nu pot zice ca ma atrage ceva specific, nu am joci un talent și îmi vine sa ma omor, ceva sfat?

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu știu sincer cum nu îți place ceva anume. Eu din gimnaziu știam ce fac. Mă rog, cochetam cu IT încă din copilărie și când am terminat liceul știam ce domeniu fac.

Adică știam sigur că în IT, problema este că și ITul este foarte vast și a trebuit să aleg de acolo.

Deci dacă nu ai nicio preferință, încearcă să alegi bazat pe alte criterii, gen câți bani vei face, cât de mult vei munci, e muncă remote sau nu, șamd.

| MihaiBum explică (pentru Frank51):

Și mie mi-a plăcut ideea de it când eram 5-8, îmi plăcea medicina și materii de genul, dar în perioada aia am mancat bătaie crunta de la vreo 5 constant, și mna, în perioada aia notele mi au scăzut crunt și de la întru la info sau medicina am întrat la liceu de **** din care nu am putut sa ma transfer din cauza la câteva profesoare care nu voiau sa ma scoată din 5 și când a venit pandemia nu am mai reușit sa ma transfer, am tras tare sa iau note iar acum îmi e frica sa merg la informatica ca habar nu am nimic, medicina îmi e frica ca an 0 cunoștințe și pe matematica-informatica unde am zis ca merg ca să ajung profesor de matematica sau ceva nu cred ca o sa fac fata când eu am făcut M3 adică matematica mai simpla di acolo se face M1 cea mai grea

| Frank51 a răspuns (pentru MihaiBum):

Astea sunt scuze. Eu am intrat la facultate cu 5.64, ultimul pe listă al 44-lea.

Am terminat facultatea al 4-lea cu 9.4

| Karina17K a răspuns:

Trist că ai fost la un profil care nu-ti facea placere și nu mai spune că vrei să te omori. Nu prea e relevant profilul la care ai fost in liceu pentru adminterea la o facultate. Caută facultăti si vezi care te atrage mai mult sau care ti se pare mai rezonabila, da' sa poti intra cu media ta dar ai sanse mari sa gasesti ceva pentru 8, 18.