| danutza04 a întrebat:

As avea si eu nevoie de o informatie. Sunt in crestere copil si nu stiu cand ar trebui sa ma intorc la munca. Eu in luna Mai 2014, pe 17 mai exact, am nascut, am optat pentru 2 ani, dar am tot auzit si nu stiu daca este adevarat sau nu, ca ar trebui sa ma intorc cu o luna mai devreme, adica pe 17 Aprilie, anul acesta, ar trebui sa incep munca. Stie cineva daca asa se procedeaza?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este si tatal trebuie sa stea 1 luna acasa, conform actului normativ citat:
"ART.11. Dreptul la concediul pentru creşterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acordă pe bază netransferabilă persoanelor ai căror copii se nasc începând cu data de 1 martie 2012, precum şi celor aflate în situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2), începând cu această dată, în situaţia în care ambele persoane din familia respectivă îndeplinesc condiţiile de acordare a acestuia, după cum urmează:
a) cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) în situaţia în care persoana prevăzută la lit. a) nu solicită dreptul la concediul care îi revine, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu în locul acesteia."
Iti cer scuze, uitasem de aceasta prevedere la primul raspuns.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 111/2010, citez:
"ART.16.(1) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) încetează cu ziua următoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de un an sau, după caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;"
Fata de aceste prevederi rezulta ca trebuie sa te prezinti pentru reluarea serviciului incepand cu 18 mai 2016.

| danutza04 explică (pentru Ioandelasal):

Asa am citit si eu, dar mi se tot spune, mai bine zis, mamicile imi spun, ca eu ar trebui sa revin la munca la 1 an si 11 luni, pentru ca o luna o sta tatal acasa, fie in prima luna de cand s-a nascut copilul, fie in ultima luna, cand se implinesc doi ani. Despre asta nu am citit, nu am vazut sa fie trecut undeva.

| danutza04 explică (pentru Ioandelasal):

Merci frumos pentru informatie! Ce voiam sa mai intreb este ca, daca sotul, nu poate sa-si ia concediu in luna aceea, mai bine zis, in aprilie, presupun ca se pierde, nu? Actele care se depun, sunt aceleasi sau care sunt pasii care trebuiesc urmati? Imi cer scuze' ca tot apelez la tine pentru aceste informatii, dar nu stiu unde anume sa caut.

| Ioandelasal a răspuns (pentru danutza04):

Da, se pierde concediul si indemnizatia pe ultima luna.
Conform OUG 111/2010, citez:
"ART.13.(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă, reprezentând indemnizaţie sau stimulent de inserţie, se acordă pe bază de cerere, însoţită în mod obligatoriu de:
a) copia actului de identitate al solicitantului şi a certificatului de naştere al copilului pentru care se solicită dreptul ori, după caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de către persoana care primeşte documentele;
c) actele doveditoare care să ateste îndeplinirea perioadelor prevăzute de art. 2;
d) dovada eliberată de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;
e) dovada privind suspendarea activităţii pentru perioada în care se solicită concediul pentru creşterea copilului;
f) orice alte documente care să ateste îndeplinirea condiţiilor de eligibilitate.
(2) Cererea se completează potrivit modelului care se stabileşte prin normele metodologice de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă."

| Ioandelasal a răspuns (pentru danutza04):

Da, asa este si tatal trebuie sa stea 1 luna acasa, conform actului normativ citat:
"ART.11. Dreptul la concediul pentru creşterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acordă pe bază netransferabilă persoanelor ai căror copii se nasc începând cu data de 1 martie 2012, precum şi celor aflate în situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2), începând cu această dată, în situaţia în care ambele persoane din familia respectivă îndeplinesc condiţiile de acordare a acestuia, după cum urmează:
a) cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) în situaţia în care persoana prevăzută la lit. a) nu solicită dreptul la concediul care îi revine, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu în locul acesteia."
Iti cer scuze, uitasem de aceasta prevedere la primul raspuns.

| ABCD122 a răspuns:

Devreme ce ai optat pentru 2 ani, asa sa fie.
Nu stiu sigur cum e, dar mai bine dai un telefon sefului tau.

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Depinde de angajator si de politica fiecaruia.Cel mai bine intrebi seful.