| Anonima177 a întrebat:

Bună ziua. Ați putea să-mi spuneți mai multe despre profilul bio-chimie? Vă rog.
1. Pot ajunge polițistă după ce urmez acest profil?
2. Câte ore se fac de română
3. Câte ore se fac de biologie, chimie și fizică?
4. Este un profil bun de urmat?

5 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Liceul este fix pix in cariera ta!
Concret, nu contează liceul foarte mult, cat contează să ai bacul luat!
Daca ești perseverent, poți face și profesională și să ai și bacul luat!
Legat de întrebările 2 și 3, nu știu să îți zic exact!
Legat de întrebarea 4, daca te înțelegi cu științele exacte, de ce nu?

| adryang78 a răspuns:

1. Da, poți ajunge. Liceul nu intră în ecuația asta, contează unde dai după.
2. Fiind profil de "real", cu accent pe biologie și chimie, vor fi în jur de 3-4 ore pe săptămână.
3. Între 5 și 7 ore de biologie și chimie, cam 4-5 de fizică.
4. Asta depinde de tine, de înclinațiile tale. Dacă te simți mai confortabil pe profilul acesta, o să-ți fie mai ușor. Adică, dacă te pricepi la biologie, chimie, fizică, matematică... Dacă nu, mai bine alegi profil "uman", cu accent pe română, istorie, limbi străine, sociologie etc.

| MistarGoGu a răspuns:

Te-ar ajuta bio-chimie la Academie pe partea de laborator / criminalistica / medicina -legala! Și cam atât!

| ZokoZEW a răspuns:

Nah nah, poți ajunge polițistă doar daca ai bacul luat atunci cănd dai la academia de politie!

| irina4219 a răspuns:

Buna! Tocmai ce am terminat liceul, pe profilul științe ale naturii. Da, poți da la poliție, am o colega care da la academia respectivă, nu contează profilul. Contează să iei bacul și să treci probele de la admitere de acolo. Eu am avut 4 ore de română pe săptămână, 3 de biologie, 2 de chimie și 3 de fizica. La ultima întrebare trebuie sa îți răspunzi tu singura, numind acest profil pe denumirea veche, "bio-chimie", îți dai seama pe ce se pune accentul. Daca tu consideri că te descurci la aceste materii atunci e potrivit, din ce știu la admitere vei avea și examen la biologie, iar ăsta e un plus. Oricum, repet, la aproape orice facultate nu contează profilul, dacă vrei să fii 100% sigura uita te la ei pe site ce cerințe au pentru admitere. Daca nu îți cer nota de la bac la o materie specifica ( cum e matematica ), atunci poți intra oriunde. Mult succes la evaluarea națională!