| stocarica a întrebat:

Cam ce cursuri ar trebui sa urmez pentru a fi apt sa ma incadrez intr-un laborator scolar de fizica-chimie(nu am studii de specialitate)?

5 răspunsuri:
| jokiss a răspuns:

Pentru a preda trebuie sa ai invatamant superior absolvit, de preferat facultatea de fizica sau fac. de chimie, dar si modulul pedagogic facut.

| stocarica explică (pentru jokiss):

Cred ca nu m-am exprimat bine; nu vreau sa predau ci sa fiu un fel de laborant!(pregatirea materialelor, substantelor, fiselor, pentru organizarea unei ore de clasa intr-o scoala gimnaziala)

| jokiss a răspuns (pentru stocarica):

Tot trebuie sa aveti pregatire in domeniu, macar liceul terminat pe unu din aceste profile si nu trebuie sa aveti modulul pedagogic facut. cel mai bine ar trebui sa discutati cu profesorul de curs.

| stocarica explică (pentru jokiss):

Multumesc! ma tot chinui sa gasesc ceva de specialitate, dar sunt rare.liceu de specialitate-nu am. ar ajuta, oare, daca am luat la "bac" 10 la mate si 8, 15 la fizica?

| jokiss a răspuns (pentru stocarica):

Nu stiu ce sa spun. problema sunt actele care sa ateste faptul ca esti in domeniu. daca ai dat bacul la fizica si mate inseamna ca ai facut profil real, nu? cred ca e de bine asta.dar ti-am zis cel mai bine ar fi sa te duci sa vb cu un profesor sau chiar laborant.