| USwinter a întrebat:

Ce studii ar trebui sa am ca sa lucrez intr-o gradina zoologica ca ingrijitor de animale? Ce facultati ar trebui sa fac!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca iti plac animalele si ai experienta de ingrijirea lor (chiar si experienta "de grajd", de la tara), atunci nu-ti trebuie diploma.
Animalele nu stiu sa citeasca diplomele, dar simt daca stii sa te porti cu ei.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Harvard University! ))

După ce obtii diploma, vezi conditiile de angajare aici (ca idee):
http://posturi.publicjob.ro/......asov-2043/

Oricum ar fi, poți încerca să depui un CV la birourile lor și vezi dacă te cheamă la interviu. Mentionează in CV că iubești animalele.;)

| Eireann a răspuns:

Daca ai planuri sa fii mai mult decat ingrijitor si vrei sa faci eventual o cariera din asta incearca la facultatea de Biologie si alege o specializare de biologie animala. Mai mult decat studii conteaza sa cunosti oameni si nu ma refer la pile. Ma refer sa mergi la hradkna zoologica si sa vezi daca poti face voluntariat. Daca esti sociabil poti incearca sa te oferi ca ghid: duci oamenii, le arati animalele, spui despre ele, in general si despre cele din gradina, cum le cheama, etc. Off topic dar eu cred ca oamenii trebuie sa inteleaga ca o diploma e ok, dar nu garanteaza nimic. Trebuie sa fii acolo, sa faci ceva, chiar daca nu e chiar ce iti doresti pe moment, sa cunosti oameni.

| florin926481f a răspuns:

Nu ai nevoie de facultate ca sa faci curat la animale, poate maxim sa ai bac ul