| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Bună ziua. Cine știe cum funcționează, în mod normal programul de lucru al unui asistent medical generalist, într-un spital de stat. As dori sa urmez facultatea în acest sens, dar pentru mine este important și modul în care se lucrează în acest mediu destul de solicitant, iar timpul liber este esențial.
Deci, ai obținea la un spital de stat sa alegi sa lucrezi doar Luni-Vineri? Iar week-end-urile sa le am libere?
După o tura de noapte cât liber am?
As dori sa știu cam cum "funcționează" timp liber în acest domeniu. Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Timpul liber e cam inexistent (mai ales cand esti stagiar)si nu, nu prea ai cum sa alegi sa ai weekendurile libere. Te duci cand te cheama. Dupa program de noapte poti sa ai surpriza sa stai si la tura de zi happy
Bine, in teorie si pe hartie programul e de 40 de ore pe saptamana dar de cele mai multe ori se si dubleaza numarul de ore.

Răspuns utilizator avertizat
| christine99 a răspuns:

Depinde pe ce sectie vrei sa lucrezi.