| RusuRaduD a întrebat:

Buna ziua comunitate!
Am 17 ani si as avea nevoie de niste sfaturi, pareri!
Parintii mei, in special tata a mers pe ramura agriculturii (culivarea terenului agricol si cresterea animalelor). A inceput de jos, a investit, s-a dedicat si acum detine 2 tractoare(unul pentru cultivare si pentru munci usoare si unul pentru treburile ce necesita putere), o combina si foarte multe utilaje pentru munca câmpului,problema e ca pamantul e luat in arenda. Ideea care e, as dori sa ma implic sa-l ajut, sa ne extindem.Dar cum as putea sa fac asa ceva? Sunt proiecte de facut pentru "Tinerii fermieri"? Sa urmez o facultate de agronomie, s-ar merita? Din cate vad, se castiga bani frumosi, la stadiul in care sunt, dar necesita multa munca.As avea inceputul. Dati-mi niste sfaturi.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| TCosminn a răspuns:

In primul rand cultiva-ti creierul, citeste mult. Citeste tot ce iti pica in mana, dar sa iti fie de folos. Invata sa vorbesti si sa scrii corect gramatical. Terminarea unei facultati cu domeniu agronom iti este de foarte mare folos in obtinerea punctelor pentru proiectele europene. Invata tot ce trebuie sa stii despre domeniul tau si invata sa fii un om, si apoi un om de succes. Sunt proiecte multiple pentru tinerii fermieri, iti recomand pentru asta sa suni fara retinere (cauta tu nr de telefon pe google), pe doamna Daciana Daogaru si vei primi toate detaliile despre ce poti sa faci in situatia in care esti tu. Si niciodata, dar niciodata sa indraznesti sa gandesti ca iti pierzi viata facand asta. Nici pe departe. Munceste pamantul cu fruntea sus. Fii demn, intelegator, deschis la mine si supus. Acum, iti mai ramane decat un singur lucru, sa incepi. Mult spor iti doresc!

4 răspunsuri:
| AlexSiDeea a răspuns:

Dupa parerea mea ar fi o idee buna, dar asta depinde de tine, daca iti place sau nu. Daca iti place si te dedici acestui lucru vei reusii sa faci ceva plus ca, castigi si ceva bani happy. Si atata timp cat ai ce iti trebuie de exemplu tractor, vei avea succes. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Violleta2022 a răspuns:

In situatia in care exista acesta afacere de familie, ar fi ideal ca tu sa poti sa-ti ajuti tatal si da, o facultate de agronomie ar fi ideala, ca sa completati ramura inca neacoperita a tatalui tau in afacerea asta. Mult succes la facultate!

| TabletaSB a răspuns:

Fa facultate dar ajuta ti tatal, investeste si in teren nou, cumpara-l

| nugasescusernameliber a răspuns:

Cursurile te vor ajuta mult teoretic, pana si in agricultura sunt domenii unde se cer diplome, practica o inveti alaturi de tatal tau, va aprecia ca vrei sa te implici si sa duci afacerea mai departe.
Este intr-adevar grea agricultura, insa ce meserie este usoara? Cat timp iti place ceea ce faci si lucrezi cu drag iti va trece mult mai repede si mai usor.
Si avem nevoie de oameni care sa lucreze pamanaturile, daca stam toti la birou si nimeni nu mai produce nimic vom muri de foame, vom importa plastic comestibil si vom vinde tot ce a mai ramas din terenuri.