| CineSuntEu a întrebat:

Daca doresc sa ma transfer de la o institutie publica la alta este posibil ca seful instituției din care faci parte acum sa nu vrea sa imi dea transferul? Sau este obligat sa il accepte?
Va rog răspundeți doar cei care stiti.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este posibil, nu este obligat sa-ti acorde transferul. Ramane doar varianta demisiei, cu respectarea perioadei de preaviz.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este foarte posibil sa nu accepte transferul, daca are motive intemeiate.
Cat despre obligat, nu-l poate obliga nimeni sa accepte ceva ce nu-i convine, sau are motive, sa refuze.