| Anonimul198 a întrebat:

Bună ziua!
Dacă urmează să-mi dau demisia și am zile de concediu pe care nu le-am luat, știind ca sunt șanse minime să-mi fie plătite la sfârșit, există vreo șansă să se poată transfera la următorul angajator? Adică sa pot beneficia de acestea la următorul angajator?

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

In nici un caz, ori le iei inainte de a iti da demisia sa ai o siguranta ca ti le va plati ori mergi la risc.

| sofisis a răspuns:

Nu. Iti vei da demisia incepand cu ziua in care ti se termina concediul

| johnnny123 a răspuns:

Păi haide să gândim puțin logic... De ce noul angajator ți-ar plăti zilele de concediu pe care ți le datorează vechiul angajator?

Este ca și cum ai întreba "Dacă vechiul angajator nu mi-a plătit ultima lună de muncă, există vreo șansă să mi-o plătească noul angajator?"

| CIaudiu a răspuns:

Angajatorul e obligat sa-ti dea banii de concediu chiar daca nu-ti iei concediu. Cerei banii si anunta-l ca vrei sa demisionezi. Daca nu este de acord, ameninta-l ca ii faci reclamatie la inspectia muncii.

| ZyRRe a răspuns:

Salut! În mod normal ar trebui să mai ai preaviz 14 zile din ziua în care îți semnezi demisia până să părăseși locul de muncă definitiv. După ce semneze demisia faci cerere de concediu în perioada respectivă.

| Brizbriz a răspuns:

In mod legal, AI DREPTUL la banii aia
nu tii dau, si esti ROMAN PROST (nu imi cer scuze, intrebarea ta a continut cuvintele "sanse minime") si nu zici nimic, ramai fara bani, DAR AI DREPTUL, deci poti sa faci reclamatie

pune intrebare "ce pot sa fac, daca nu imi sunt platite zilele de concediu la care am dreptul"