| Caduceus a întrebat:

Buna ziua!
Dati-mi si mie (daca se poate) toate sau o parte din specializarile pe care un asistent medical le poate urma.(gen Îngrijiri în psihiatrie; ambulanţieri, operatori, de urgenţă; Hematologie transfuzională; Interpretare EKG si intervenţie de urgentă. )
Va rog mult!

1 răspuns:
| Yon1470 a răspuns:

In primul si-n primul rand, exista mai multe calificari cu numele "Asistent Medical". Asistent medical generalist, meseria pentru care inveti cel mai mult, Imagemajoritatea asistentilor medicali din spitale au terminat cursurile unei postliceale pentru a deveni asa ceva. Prescurtat AMG. Exista si o generatie mai veche, care a facut liceul sanitar, a profesat ca AMG, apoi a urmat o echivalare pentru studii postliceale.

Asistent Medical de Farmacie – cu diploma asta nu te poti angaja in spitale (cu exceptia farmaciilor din spitale). Practic esti un fel de farmacist – dar nu vei stii niciodata la fel de multe ca un absolvent de Farmacologie. Nu ca nu vei invata nimic, dar ti se vor preda mult mai putine lucruri decat unui student. Prescurtat AMF.Asistent Medical de Balneofiziokinetoterapie. Din 2013 peste tot se fac 3 ani pentru a deveni Asistent Medical de Balneofiziokinetoterapie si Recuperare. Cu diploma asta te poti angaja in Spitale de Recuperare si Fizioterapie si in Centre de Wellness. Sau in spitale, in sectiile de Recuperare Medicala sau in cele de Terapie Intensiva (unde e nevoie de fizioterapeuti). Teoretic ai ceva sanse de angajare in afara cu diploma asta, practic esti un fel de maseur cu o diploma ‘ieftina’. Te lupti la angajare si cu absolventi de BFT de la ANEFS sau UMF (si nu-s putini si nici prost pregatiti, plus ca au si licenta de facultate). Prescurtat BFT.Niciuna dintre meserii nu e interschimbabila cu celelalte 2. Daca ai terminat AMG, nu poti sa te angajezi intr-o farmacie si daca ai terminat BFT sau AMF n-o sa te angajeze nici un spital ca sa te trimita pe o Sectie. Ca AMG poti sa mai faci un curs de specializare de 6-12 luni, pentru a te putea angaja intr-un spital de Fizioterapie si Recuperare Medicala, dar ca BFT nu poti face acelasi lucru pentru a deveni AMG.La Facultate (la UMF Bucuresti) mai exista specializarile TEHNICĂ DENTARĂ, RADIOLOGIE SI IMAGISTICĂ, ASISTENȚĂ DENTARĂ și LABORATOR CLINIC. Toate presupun cursuri care dureaza 3 ani.

Daca termini ca AMG, ar trebui sa poti sa urmezi niste cursuri de specializare pentru a fi asistent de imagistica/asistent de laborator. Foarte multe detalii nu am, dar stiu ca exista Centrul de dezvoltare profesionala in domeniul sanitar – care organizeaza cursuri de Radiologie/Laborator + o sumedenie de alte cursuri de educatie continua (care sunt, in teorie, obligatorii dupa ce iti iei diploma de Asistent Medical Generalist).In principiu, ar trebui sa existe unitati asemanatoare in mai toate marile orase (posibil sa fie subordonate spitalelor).
Cursurile pentru specializare pentru Asistenti Medicali Generalisti pot fi in:
– Radiologie, imagistica medicala;
– Laborator;
– Nutriţie si dietetica;
– Balneo-fizioterapie;
– Igiena si sanatate publica.