| anonimuldepetpu a întrebat:

Bună ziua!
Doresc să am doua job-uri (unul part
-time). Îmi place să ajut persoane, așa că mă gândeam să mă fac psiholog/psihiatru, dar part-time. Ca meserie principală aș dori să devin avocat/arhitect. Țin să menționez că sunt pe profil mate-info și nu știu de ce facultăți aș avea nevoie pentru aceste două meserii. Totodată, nu știu dacă aș reuși să le mențin pe amândouă. Poate cineva să îmi ofere sfaturi? Multumesc!

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Cred că îți complici viața mai mult decât este cazul, de ce?
La Facultatea de Drept ai admitere pe baza de examen, ai și bacul și pregătire pentru admitere.
La psihologie nu ai admitere.
Sa zicem că reușești cu ambele și bacul și admiterea la ambele facultăți.Necesita multa bătaie de cap și o să îți mănânci ficații pe pâine sad
Nu că vreau sa te descurajez,însă e prea mult de dus,având în vedere că tu vii dintr-o cu totul alta ramura,vii de la real,pe când profesiile pe care tu le vrei sunt pentru umaniști.
Mai mult, nu cred că vei reuși, pentru că dreptul îți va mânca mult timp, la fel și psihologia, iar daca la un timp o sa le poți face pe ambele, la un timp ți se va lua de toate sad

| Catrice a răspuns (pentru Hyperion7):

Unele facultăți de psihologie au admitere.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Catrice):

Posibil,dar chiar și așa
Ar trebui sa se pregătească și mai mult.

| VoidEternal a răspuns:

Toate meseriile descrise de tine necesita dedicare full time daca vrei sa le faci cum trebuie.