| AlleXuSS a întrebat:

Buna ziua, dupa o lunga pauza de la TPU revin si eu cu o intrebare ce nu prea gasesc detalii sau sunt termeni ce nu ii inteleg eu...
Ideea este ca eu de cand am terminat liceul am lucrat mai mult pe partea de depozite: Ambalator manual,picker,gestionar si chestii de genul nimic pana aici doar ca sincer sa fiu partea financiara la acest "domeniu" este cam slaba raportat la preturi,trai sa zic asa. As vrea sa fac un curs in domeniul Constructii pe parte de Rigipsar,zugrav,electrician aici am dat un search sa vad care e treaba, initial voiam sa ma angajez ca "Necalificat" dar din multe auzite asta inseamna oarecum o bataie de joc (la unele firme)ce ma intereseaza ar fi daca in loc sa ma angajez ca necalificat, m-as baga la curs presupun ca in urma cursului pe langa ca iesi calificat dar intrebarea e primesti experienta necesara pentru a te angaja chiar daca nu ai "acei cativa ani in spate"? Nu stiu exact cum sa o spun ca sa sune ok pentru altii!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fă tu cursul ăla de care spunea și ieși din raza adjectivului "necalificat"

| dullcat a răspuns:

Buna.Cursul nu echivaleaza cu anii aia munciti in domeniu.Trebuie sa cauti tu anunturi care primesc fara experienta, apoi sa mergi la ghici. Poti lucra la o firma sau doua pana capeti experienta, apoi iti ridici standardele.

| AlleXuSS explică (pentru dullcat):

Stiu oricum sunt constient ca nu o sa iesi de la un curs cu multi ani dar macar cat de cat sa nu fii complet fara experienta...

| dullcat a răspuns (pentru AlleXuSS):

Pentru majoritatea experienta inseamna practica, nu teoria de la curs.Stiu ca e o prostie, insa asa functioneaza, din pacate. Daca teoria ar fi la fel de importanta si apreciata ca practica, constructiile din Romania ar fi si ele la alt nivel.Dar deocamdata suntem inca blocati la faza de,, merge si asa''.

| UserRo10 a răspuns:

Fa orice curs acreditat ca te ajuta ca baza legala in spatele angajarii