| Gogoasa24 a întrebat:

eu pe viitor imi doresc sa lucrez in America, ca sa am acolo resedinta tot. Momentan am 15 ani, fac 16, dar pe viitor dupa ce lucrez, as dori sa sa ma angajez in America si sa lucrez acolo. De ce o sa am nevoie ca sa pot face acest lucru? Vreau sa ma mut acolo, cu slujba cu resedinta etc. Ce am nevoie ca sa lucrez in America in viitor? Ma gandesc sa ma duc pe la 25 de ani.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal, ai nevoie de un contract de munca, un permis de munca si viza speciala pentru munca in SUA... si bineinteles o suma frumusica de bani sa supravietuiesti la inceput

| Gogoasa24 explică (pentru suntserios):

Cam cati bani? si cum pot obtine acele acte?

| suntserios a răspuns (pentru Gogoasa24):

Pe site-ul ambasadei iti scrie detaliat ce documente ai nevoie pentru ceea ce vrei tu: emigrare, loc de munca temporar samd.

Legat de bani totul tine de ceea ce vrei tu sa faci acolo. Cu un loc de munca prestabilit deja, cu un contract lucrurile sunt mai simple.

Daca te duci acolo fara sa ai nimic cine stie cat stai fara job si fara bani si cat e nevoie sa te intretii din economii.

Doar biletul de avion e 1000$ si sigur vei mai avea nevoie de cateva mii pentru 1-2 luni de supravieturie... bineinteles asa daca vrei o viata decenta, nu sa te duci acolo si sa dormi prin parcuri.