| Alinaaa60 a întrebat:

Eu sunt eleva in primul an la amg.
Cum se procedează în cazul în care un pacient are diaree? Va consuma doar lichide timp de 24 de ore? Sau poate consuma si solide? Dar un caz de varsaturi?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este voie sa se faca teme scolare pe aici: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca este mai usor sa citesti cursurile sau manualul, ca sa stii sigur cum se procedeaza?
Aici ne puteam da cu parerea si poate fii gresit, dar ce scrie in manulaa ala, trebuie sa-ti fie tie invatatura.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că ar trebui să ne inveți tu pe noi, nu invers!;)

Dacă vrei să te documentezi (măcar, puțin!) găsești pe internet destule detalii.

De ex:
"Tratamentul se realizeaza prin consumul de lichide - ceaiuri neindulcite, apa minerala (plata), zeama de orez, supa de morcovi. Utila este adaugarea sarurilor de rehidratare care se gasesc in farmacii, in pliculete cu dozaj corespunzator. Pentru calmarea durerilor abdominale se pot utiliza antispastice (numai la recomandarea medicului), aplicatii de caldura pe abdomen. Varsaturile pot fi combatute cu medicamente de tipul Emetiral, Torecan, Metoclopramid, dar numai la indicatia medicului si in dozaj corespunzator."

Sursa: https://www.cdt-babes.ro/articole/enterocolita_acuta.php

"În depășirea episoadelor de diaree, cea mai importantă este hidratarea. Sugarii, copii mici și persoanele în vârsta sunt, în mod special, expuși riscului de deshidratare prin diaree. Se vor consuma 2 - 2.5 litri de lichide fracționat: apă și ceai fără zahăr, electroliți. Treptat se introduc alimentele precum orez, pâine prăjită, brânzeturi uscate, banane, carne de pui fiartă. Regimul alimentar poate fi completat cu probiotice pentru refacerea florei intestinale. Tratament naturist: plante cu efecte antibacteriene, antiinflamatoare, calmante- mușețel, mentă, cimbru, fenicul."

Sursa: https://bioclinica.ro/......-preventie

| Roberrt21 a răspuns:

Depinde ce fel de diaree este