| alexiaionasch a întrebat:

Buna ziua! Imi doresc foarte tare sa fiu psiholog, de mica studiez psihologia si ma pasioneaza. Aud mereu ca mori de foame ca si psiholog. Este adevarat? Personal doresc sa mi deschid un cabinet particular si am facut cateva calcule, iesindu mi sume mari chiar cu putini clienti. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mori de foame in multe domenii dar ce este important este sa te faci remarcata. In ultimul timp, social media a inceput sa devina importanta si folosita in multe domenii. Eu consider ca ar putea fi o "rampa" de lansare pentru multi oameni. Iti poti face o pagina si poti posta diverse informatii utile, astfel iti poti forma o comunitate si incet incet ajungi cunoscuta, desigur, in chestia asta depinde mult si cum te promovezi, ce postezi, cat de des, etc. dar nu este extrem de greu, trebuie doar sa vrei si sa citesti cam care e treaba cu marketingul pe social media. Cand incepi sa poti face sedinte, poti posta acest lucru pe contul tau, poti face chiar si sedinte online, nu trebuie sa ai cabinetul din prima clipa de cand poti profesa.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca-i adevarat! La 10.000 de psihologi care ies anual de pe bancile facultatii, numai vreo 1000 reusesc sa-si gaseasca de munca, restul ajung sa faca munca voluntara prin spitale, pe la caminele de batrani, sau chiar sa munceasca la camp sau prin agricultura.
Cabinet privat ca incepator? ma indoiesc ca-ti va intra cineva in el! Nu vezi ca se cauta numai medici foarte buni si cu vechime?