| AleXamurayus a întrebat:

Bună ziua!
Imi place foarte mult biologia, aș vrea sa fiu profesor, doar că se câștigă destul de puțin, oare pe lângă profesor mai poți fi ceva ( de ex cercetator)
Vă mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai timp sa le faci pe amandoua, fiindca ai de pregatit teme pentru iecare clasa in parte, fiecare an scolar studiaza la biologie altceva... apoi sunt teste care se dau, se corecteaza samd.
Un profesor nu fae doar munca din calsa, merge in cancelarie si petrece mulet ore corectand sute de extemporale la toate clasele unde preda, apoi merge acasa si in loc sa se odihneasca isi face temele pentru fiecare an soclar, ce lectie sa mai predea. Scrie rapoarte pentru inspectorat, cum ce a predat si cum au decurs orele.
Este foarte multa munca ca profesor si sub nici o forma nu se poate face si o alta meserie de cercetator, care necesita inca 12 ore pe zi, ca sa faci munca asta.
Practic ai de ales ORI una, ori alta!

| RoCkKiD a răspuns:

Violleta asta nu e ce mai rasarita de pe TPU, poti sa o ignori ca mai mult o sa te bage in ceata.

Planurile de lectie sunt facute cu copy/paste ca nu-i pasa nimanui de ele. Teste nu dai zilnic incat sa trebuiasca sa stai la corectat si sunt clase de liceu du 30 de elevi nu de facultate cu 200.

Timp a din belsug problema e ca nu ajungi cercetator cu licenta in biologie si predand la liceu, cercetarea se face in institute formate pe langa catedrele de biologie alte universitatilor si dupa ce ai terminat licenta, masterul si ai intrat la doctorat.

Toti profesorii universitari teoretic fac cercetare, dar problema e ca o data ajuns pe traiectoria asta ai foarte putine alternative. O sa trebuiasca sa intri la doctorat, sa iti iei doctoratul si apoi sa astepti ca profii mai batrani sa iasa la pensie. Salariile asistentilor sunt mizere si chiar si un lector (primul rang universitar) nu trece de 3-4000 in mana. O sa dureze poate 10-20 de ani pana ajungi in papucii profilor care chiar fac bani.

Exista o varianta de facut bani cu biologia in chestii de nisa gen clinici de fertilizare in vitro dar posturile sunt extrem de putine.