| anonim_4396 a întrebat:

Îmi poate spun cineva cum poți ajunge să lucrezi în domeniul IT? Trebuie să fac o facultate, și dacă da, ce fel de facultate? Aș fi foarte recunoscător dacă mi-ar putea da cineva un răspuns cât mai detaliat. Vă mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal da, trebuie sa faci o facultate. Ai doua mari variante. O facultate de informatica sau o facultate de Automatica si Calculatoare. Pana sa ajungi la facultate insa ai nevoie de un profile mate info la liceu ca sa intelegi matematica de care vei avea nevoie.

Cu toate asta, daca esti o persoana autodidacta programarea se poate invata si pe cont propriu. Sigur, nu vei avea aceleasi baze teoretice, dar nu inseamna ca nu se poate.

| catalan98 a răspuns (pentru suntserios):

Îți mulțumesc foarte mult pentru răspuns.
Dar dacă aș urma o facultate de mate-info ar fi o opțiune bună și asta?
Mi-ai putea spune, dacă te rog?

| suntserios a răspuns (pentru catalan98):

Facultate de mate info are sectiune de informatica

3 răspunsuri:
| catalan98 a răspuns:

Deci și asta e o opțiune bună! Doar că la mate-info, pe lângă informatică mai faci și matematică?
Cu asta se deosebește de facultatea de informatică?
Mulțumesc mult pentru răspuns!