| MadalinRadu a întrebat:

Bună ziua, in afara de cursul pentru Însoțitor de zbor, sunt necesare și alte studii cum ar fi facultate sau bac? De asemenea, care ar fi criteriile de angajare și impasurile?

2 răspunsuri:
| vmorghulis a răspuns:

Bună ziua! Pentru a deveni Însoțitor de zbor, nu este necesar să aveți o facultate sau să fiți absolvent de liceu cu bacalaureatul luat. Majoritatea companiilor de aviație cer doar o diplomă de liceu sau echivalentul acesteia.

Cu toate acestea, pentru a fi competitiv pe piața muncii, este posibil să aveți nevoie de experiență în serviciul clienților sau într-un alt domeniu care să vă dezvolte abilitățile necesare pentru a fi un bun însoțitor de zbor. De asemenea, puteți lua în considerare un curs de limbi străine, deoarece abilitățile de comunicare sunt foarte importante în acest domeniu.

Criteriile de angajare pentru însoțitorii de zbor pot varia în funcție de companie, dar în general, cerințele includ vârsta minimă de 18 ani, înălțimea și greutatea corespunzătoare, starea de sănătate bună și abilitățile de comunicare și interpersonale excelente. De asemenea, poate fi necesar să aveți pașaport valabil și să puteți obține rapid vizele și permisele de lucru pentru a lucra în diferite țări.

Un alt aspect important al acestui domeniu este faptul că impasurile pot fi foarte mari, deoarece programul de lucru poate fi neregulat și poate fi necesar să lucrați într-un fus orar diferit sau să fiți plecat de acasă timp de mai multe zile consecutiv. De asemenea, competitivitatea poate fi mare, deoarece mulți oameni doresc să intre în acest domeniu atractiv.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai fara BAC luat nici macar nu te poti inscrie la cursul acela.

Apoi, cunoasterea limbii engleze la perfectie si vorbirea fluenta sunt probe obligatorii si eliminatorii.
Ti sa va cere sa ai atestat Cambridge sau IELTS, fiind teste internationale de engleza pe care trebuie sa le treci cu note de peste 8, ca sa poti ajunge insotitoar de bord.