| cin a întrebat:

Bună ziua,
În anul 2021 am terminat școala postliceală, însă nu am profesat din mai multe motive. Din câte știu dacă pe parcursul celor 4 ani după terminare nu profesez, îmi pierd avizul. Dacă fac 3/6 luni voluntariat pot să-mi prelungesc avizul?
Am nevoie să știu care ar fi procedura pentru prelungirea lui dacă fac voluntariat? Trebuie să anunț, trebuie făcut un contract?
Mulțumesc!

1 răspuns:
| Furnicuta000 a răspuns:

Procedura este explicata in detaliu pe site la oammr. Nu poate explica nimeni pe TPU mai bine decat se explica acolo. De fapt la ei trebuie sa te duci oricum pentru ca ei se ocupa de actele tale. Cauta doar "reatestare asistent medical" si o sa gasesti.
Dar e vorba de 5 ani. Trebuie sa lucrezi un an in primii 5 ani de la absolvire. La tine au trecut doar 3 deci pune-te pe cautat anunturi ca ai de unde alege, sunt multe clinici private si spitale de stat, e si un program la regina maria pentru debutanti unde te invata ei tot ce trebuie sa stii si apoi ai un post asigurat. Dar nu te duce pe stomatologie pentru ca acolo nu se pune ca experienta in asistenta medicala, nu ma intreba de ce ca nu stiu