| Onutsu a întrebat:

Bună ziua. În curând voi termina liceul(Alimentar) şi îmi doresc să ajung în "bucătărie".Voi da şi pentru atestat în ind. alimentară şi aş am auzit de un curs (curs igiena în ind.alimentară).Întrebarea mea este următoarea: Merită să fac acest curs? Reprezintă un atu considerabil în ocuparea unui loc de muncă în ind.alimentară? Mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Eu consider ca orice curs, daca poti sa-l faci (adica ai bani si timp) se merita cu prisosinta, mai ales cand esti tinar si ai timp mai mult si responsabilitati mai putine (nu ai familie, copii, rate de platit etc). un astfel de curs ti-ar da un fel de calificare suplimentara, deci o sansa in plus la o adica la o avansare acolo unde lucrezi. sau sa ocupi un anumit post mai bun pentru ca ai deja si acea calificare sau acele cunostinte in plus. pe de alta parte, orice angajator prefera sa angajeze mai degraba un om care se preocupa serios de cariera lui si, pe de alta parte, este deja scolit (deci cheltuieli mai putine pentru angajator la un moment dat). nu stiu exact in ce constau concursurile in domeniul tau, dar poate e posibil sa se dea si teorie din acest domeniu, de igiena, deci iar ti-ar prinde bine. eu l-as face daca as fi pasionat de domeniu si as vrea sa ma axez pe el happy succes!

1 răspuns:
| paulici09 a răspuns:

Asta ar trebui sa stii! Tu sti daca merita! Contureaza-ti tu viitorul propriu!