| FGABRIEL a întrebat:

Buna ziua,
in lunile ce urmează voi termina universitatea de științe biomedicale( biomedical science) iar calificarea mea va fi,, om de știința biomedical" ( Biomedical Scientist) ceea ce-mi oferă calificarea de a lucra in medicina de laborator si cercetare medicala si numai, fiindcă vreau sa revin in țară, definitiv, și caut sa inteleg pași pentru a obține un loc de munca in laborator asistent microbiologie sau histopatologie unde am terminat un curs intensiv de histopatologie in Londra pentru a avea experiența, in momentul acesta lucrez in domeniu, într-un laborator in spital din UK dar asistent și poziția mea este in a II- a categorie, după ce voi termina universitatea in vara aceasta voi fi încadrat in categoria a V- a calificat ca Biomedical Scientist dupa care urmează portofoliul și înregistrarea ca sa pot optine categoria a VI-a.
sper ca tote detaliile va ajuta pentru a găsi pe cineva care lucrează într-un domeniu asemanator pentru a ma îndruma cum sa caut si sa găsesc un loc de munca in domeniu.
Mulțumesc anticipat.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa te intersezi in UK, ca pe aici nu avem pe nimeni care sa fii facut o facultatea similara in uk si nici care sa te indrume.
Cere informatii la secretariatul universitatii, la profesorii universitari si in general, la vecinii si colegi din UK, ca pe aici nu te poate ajuta nimeni cu informatie de care ai tu nevoie.

| FGABRIEL explică (pentru Violleta2022):

In Uk știu ce am de făcut și să profesez ca liber profesionist in domeniul acesta, cercetare medicala, laboratoare. Eu caut sa optin un loc de munca in România fiindcă planurile mele este sa revin in tara definitiv.

| FGABRIEL explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca cei din UK vor știi pașii pe care ar trebui sa-i urmez in Romania ca sa optin un loc de munca in cercetare medicala de exemplu

| Violleta2022 a răspuns (pentru FGABRIEL):

In Romania, pozitia dupa care trebuie sa te uiti este de BIOLOG si eu iti urez succes in cautare, desi locuri de munca in acest demeniu nu apar prea des, ca totusi omul iese la pensie dupa 40 de ani.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu mai. De exemplu un olandez a absolvit facultatea de matematica si a devenit... regizor de film.

| FGABRIEL explică (pentru doctorandus):

Raspuns total irelevant

| Catrice a răspuns:

Naspa. Aici termini master/doctorat și ești deja specializat.

| FGABRIEL explică (pentru Catrice):

Specializat voi fi in curand optinand calificare de Biomedical Scientist Band 5, level 6
După cum am văzut la institutul de oncologie. IML, ori in spitalele din România, sau laboratoarele medicale, joburile in care ma incadrez se găsesc dar nu știu care sunt pașii de urmat, pentru a obține un post, de exemplu sa lucrez in laborator de histopatologi, sau microbiologie

| FGABRIEL explică (pentru Catrice):

Raspuns total irelevan, nu pierde timpul citind nedumerirea mea, se pare ca nu știi exact ce am întrebat sau, ce înseamnă, si/sau optii terminand o facultate

| Catrice a răspuns (pentru FGABRIEL):

Tu nu știi ce am zis. În RO nu exista specializare pe nivele ca în uk. Prima chestie de făcut e să-ți vezi echivalentul studiilor aici