| Ionelaelena098766543211234567890 a întrebat:

Bună ziua! În prezent sunt studentă la facultatea de asistență medicală generală și după absolvire aș dori să profesez în străinătate.Ce țară ar fi mai ok să aleg.Nu mă interesează în prim-plan salariul, mă interesează mediul de lucru sarcinile pe care le îndeplinești, dacă chiar merită să lucrezi ca AMG in Occident.

4 răspunsuri:
| gabriel2004o a răspuns:

In țările Scandinave am înțeles că e bine ca asistent

| sierra1 a răspuns:

E cerere mare de asistență medicală generală in Israel!

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa terminarea facultatii in Romania, va trebuii sa faci din nou cativa ani de invatat si sustinut examene, in tara si cu limba folosita acolo unde vrei sa profesezi, fiindca diploma romaneasca nu este recunoascuta in alte tari.

| pufulescu0o a răspuns:

Nu sunt asistent dar lucrez in Germania si nu iti recomand sa incerci aici. Localnicii au un caracter oribil si limba este foarte grea, salariile sunt mediocre in comparatie cu costurile traiului.
Incearca in Anglia sau in tarile nordice, macar eventualele probleme de integrare se compenseaza cu castigul material mare si foarte mare.