| Deep123 a întrebat:

Buna-ziua,intrebarea o s-o pun mai jos:

1.Cu ce se ocupa SGP cel de la SRI?
2.Salariu unui SGP de la SRI?
3.Este greu sa intru in acest domeniu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| BroascaCuElice a răspuns:

Soldaţii şi gradaţii profesionişti (SGP) constituie un corp distinct de personal militar, recrutat pe bază de voluntariat, care îndeplineşte funcţii de execuţie specifice luptătorilor şi specialiştilor militari, în cadrul microstructurilor de tip echipă, echipaj, post de luptă, grupă/similare. Ei reprezintă baza principală de selecţie pentru corpul maiştrilor militari şi a subofiţerilor.

Serviciul Român de Informații (abreviat SRI) este unul dintre serviciile secrete române, alături de SIE. Este o autoritate care se ocupă cu culegerea și valorificarea informațiilor exclusiv pe teritoriul României.

Sri -salariul de intrare, 2.500 de lei.
SGP-1.817