| Savielev a întrebat:

Bună ziua, termin clasa 9-a și vreau sa plec la medicina, ce profesie merita de acolo? Mai apoi doresc și la universitatea de medicina USMF, niște sfaturi cine a făcut așa studii va rog mult?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intai trebuie sa termini liceul, cu diploma de bacalaureat, pentru a putea urma o facultate de medicina.
Si pentru admiterea la scoala postliceala de asistenti se cere sa fi terminat liceul.

| Violleta2022 a răspuns:

Intai termina 12 clase caiete, ca la medicina intra numai copii care termina liceul cu note de 9 si 10.

| dullcat a răspuns:

Buna.Pana la facultate mai ai destui ani sa te razgandesti, plus ca trebuie sa mananci cartile pentru admitere aproape zilnic, pe la sfarsitul clasei a 11-a si a 12-a, daca doresti sa vezi rezultate si sa intri cu note bune.

| stef87 a răspuns:

Incearca mai intai sa te focusezi pe liceu! Vad ca ai mici probleme in a scrie corect si deja incepe sa-mi fie teama ca vom avea agramati in medicina ( nu ca ar fi ramas cei mai grozav cultivati in tara, dar na...).

Ca mica intrebare: de ce ai ales deja medicina daca nici nu stii ce vrei sa faci? Cand alegi corect o cariera ( gandeste-te ca asta vei face o viata intreaga!), o faci pentru ca iti doresti ceva din acel domeniu, pentru ca te simti atras, iti place; pentru ca simti ca esti menit pentru asta.

Ce te face pe tine un bun medic si nu un bun IT-ist?

| Savielev explică (pentru stef87):

Locul tău nu e aici pe site intelectualu-le/lo