| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua m-am inscris la Scoala Postliceala Vasile Cel Mare Bucuresti imi puteti da m-ai multe detalii despre ea, cum decurg orele cum sunt profesori.Este o scoala buna? Sper ca am facut alegerea corecta.

2 răspunsuri:
| RedTiger a răspuns:

Sa inteleg ca nimeni nu stie nimic despre aceasta institutie?

| KiTTtTtTtTtyYyYyY a răspuns:

Buna. Uite aici ceva detalii, nu stiu cat iti sunt de folositoare...
Școala Postliceală Sanitară „Sf. Vasile cel Mare" – București a fost înființată, în cadrul Fundației pentru Dezvoltare Umană, în anul 1994, ca o alternativă la învățământul medical de stat din România, pregătind asistenți medicali generaliști iar din anul 1997 și asistenți medicali de farmacie.

În cei 17 ani de existență, această alternativă s-a dovedit viabilă și de succes.

De la înființare până în prezent, Școala Postliceală Sanitară „Sf. Vasile cel Mare" București a pregătit un număr de 2030 elevi în calificările profesionale:

- Asistent medical generalist – 1.352

- Asistent medical de farmacie - 678

Pe baza experienței dobândite, Școala Postliceală Sanitară „Sf. Vasile cel Mare" București a hotărât în anul 1998 crearea unei mici rețele de școli postliceale sanitare proprii. Astfel, în anul 1998 a fost înființată Școala Postliceală Sanitară „Sf. Vasile cel Mare" în orașul Ploiești iar un an mai târziu în orașul Galați.

În anul 2006 Școala Postliceală Sanitară „Sf. Vasile cel Mare" din București a fost prima școala postliceală sanitară acreditată prin Ordinul MEdC nr. 5637/14.11.2006 iar în anul 2009 Școala Postliceală Sanitară „Sf. Vasile cel Mare" din orașul Galați prin Ordinul MECI nr. 4108 / 11.05. 2009 și Școala Postliceală Sanitară „Sf. Vasile cel Mare" din Ploiești prin Ordinul MECI nr. 4124 / 11.05. 2009.

Școala Postliceală Sanitară „Sf. Vasile cel Mare" București este acreditată să organizeze școlarizarea pentru nivelul de învățământ postliceal, domeniul „sănătate și asistență pedagogică", calificări profesionale „asistent medical generalist" și „asistent medical de farmacie", durata 3 ani, forma de învățământ „ zi ".

Durata studiilor la ambele calificări profesionale este de 3 ani, încheiate cu susținerea examenului de absolvire în urma căruia se acordă certificat de absolvire care dă ulterior dreptul de liberă practică în profesiunea de asistent medical generalist / asistent medical de farmacie în România și țări din U.E.

Prin acordarea acreditării Școala Postliceală Sanitară „Sf. Vasile cel Mare" a obținut dreptul de a organiza examen de absolvire la care au participat și elevii altor școli neacreditate.

Școala Postliceală Sanitară „Sf. Vasile cel Mare" – București dispune de spații moderne de învățământ, cu săli de curs, săli de demonstrații, laboratoare, dotate cu mijloace audio – video moderne.

Școala este deservită de un personal didactic și nedidactic de înaltă competență, format din medici specialiști și primari, doctori în științe medicale, farmaciști de elită, profesori cu grade didactice etc.

Instruirea practica se realizează în mari unități spitalicești, farmaceutice și în cadrul Centrului Medical „Pop de Băsești" cu sediul în aceeași incintă, conform programei școlare.

Elevii școlii beneficiază de serviciile medicale ale Centrului Medical Pop de Băsești.

Școala funcționează în localul propriu, situat în apropiere de Foișorul de Foc, pe strada Gh. Pop de Băsești, nr. 26A, sector 2, București.