| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua,
Ma bate gândul din ce in ce mai mult, sa ma relochez în Italia, unde sa și profesez ca medic.
As dori, dacă ma puteți ajuta, sa îmi spuneți ce pași trebuie sa urmez pentru a face acest lucru și, totodată, cam care ar fi salariu unui medic psihiatru cu peste 10 ani vechime(medic primar un Romania)?
Mulțumesc mult!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti capabila sa mai inveti cativa ani si sa dai din nou toate examenele in Italia, atunci poti sa ajungi medic in Itlaia sau alta tara din lume.
Salariile din Italia nu se cunsoc, in special la medici, fiindca nu a venit nici un medic italian pe aici, niciodata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine renunță daca ai aici un serviciu nu are rost sa pleci in Italia unde nu ai nimic, nu conteaza salariul, conteaza sa fi tu in siguranta iar in Italia Germania Franta etc atentatele sunt la ordinea zilei este mult mai rău decît in România, aici macar esti in siguranta chiar daca este viata grea si sau scumpit toate si salariile sunt mici, mai bine stai aici si te multumesti cu ce ai, decat in Italia rănită sau moartă de a imigranti care omoara pe oricine in mijlocul strazii deschide focul la intimplare si ataca fara motive, asa ca gîndeste te ce conteaza mai mult banii? Sau siguranta si sanatatea.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Știi limba italiană?

| Darius50boss a răspuns:

Nu merita să pleci in altă țară mai ales pentru o meserie ca a ta

| Simpatic a răspuns (pentru Darius50boss):

Mai ales daca esti medic psihiatru si consilier local si castigi din 2 surse fara sa ai performanta in niciuna, precum doamna stimabila de mai suswinking

| Darius50boss a răspuns (pentru Simpatic):

Adevărat, dar fiecare face ce vrea

| Simpatic a răspuns (pentru Darius50boss):

Vorba lui' Firicel a lu' Cimpoaie " chiar si asa!"