| Stefan575 a întrebat:

Ma intereseaza profesia de paramedic.Imi spuneti daca stiti cum pot ajunge?

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Paramedicul este asistentul medical in situatii de urgenta. Transporta pacientii la spital, le acorda primul ajutor cu/fara supraveghere medicala si se ocupa de rapoarte. Paramedicul a terminat postliceala sanitara si a urmat un curs de specializare in situatii de urgenta. Acolo te invata ce si cum si faci multa practica, pentru a te descurca la nevoie. Poti sa lucrezi fara sa te ''asiste'' medicul sau poti colabora cu acesta. Conduci ambulanta ca si sofer eventual sau poti lucra in in serviciul de primiri urgente, direct in spital sau la birou.
Daca iti doresti sa te ocupi de ei,''sa salvezi vieti'', trebuie sa termini cei 6 ani de medicina + 4 de rezidentiat in medicina de urgenta.
Poti lucra si ca dispecer 112 in situatii de urgenta, daca iti place domeniul.

| alina2k18 a răspuns:

NU trebuie sa ai medicina, faci niste cursuri.
https://stirileprotv.ro/......0-lei.html
aici spune destul de detaliat.
Bafta!

| Uxellodunon a răspuns:

Pe langa ce a zis alina, ca sa fii paramedic poti sa faci si o facultate de tehnica medicala.
Totusi mentionez ca nu e o meserie deloc usoara, un paramedic are de aface constant cu situatii de viata si de moarte, oameni in suferinta si foarte multe decese, ceea ce o face printre cele mai stresante si solicitante meserii.
O vizita de cateva minute intr-un spital de urgente te-ar lamuri.

| Stefan575 explică (pentru Uxellodunon):

Parmedicii sunt asistenti medicali, nu? Deci n.ar trebuie sa fac facultate sau postliceala?

| Stefan575 explică (pentru Stefan575):

Aflai ca nu sunt si cautai pe net facultate de tehnica medicala..nu gasi nimic; esti sigur?

| Uxellodunon a răspuns (pentru Stefan575):

Paramedicii nu sunt asistenti.
Paramedicii sunt cei care raspund la apelurile de urgenta, conduc ambulanta, descarcereaza victime, acorda primul ajutor, trateaza la fata locului urgente medicale si transporta pacientii la spital, printre altele