| Allexxxxx0 a întrebat:

Buna ziua, nu am adresa sa imi reinoiesc buletinul, am inteles ca as putea sa imi fac un buletin provizoriu care este valabil 1 an, aveti idee daca dupa acel an in caz ca nu am rezolvat inca de o locuinta as putea sa o fac iar si iar? Sau asta este valabil o singura data si inca o intrebare, as putea sa conduc in tara si sa imi gasesc un job in tara cu un asemnea buletin? Ideea este ca eu sunt stabilit in alta tara

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Îți poți face cartea de identitate pe adresa părinților tăi sau la o rudă care va da o simplă declarație că te ia în spațiu.

| Allexxxxx0 explică (pentru gabicoo):

Mai intrebam daca aveam vreun parinte sau ruda cu adresa in ro?

| Whitte a răspuns:

Da, poti sa-ti faci CI provizorie fara domiciliu. Se poate prelungi.
Poti sa conduci daca ai permis de conducere. CI provizorie este valabila ca si cea de 10 ani.

| Allexxxxx0 explică (pentru Whitte):

Super, deci as putea sa o lungesc asa ani buni pana m-as putea stabilii din nou, si as putea si sa fiu angajat cu CI provizorie nu? Permisul si pasaportul sunt valabile ani de zile doar CI ar trebui schimbata

| Whitte a răspuns (pentru Allexxxxx0):

Da. Dar trebuie sa vii in tara pentru asta.