| edeidinio a întrebat:

Bună ziua! Oare la ce post-liceala sau academie (ca si cele de politie, militar, jandarmierie) se intra doar cu diploma de bac? Fara alte probe.
Daca nu se poate la acestea, exista altele in care poti intra doar cu bac si sa ai un job direct dupa terminare? (Exact cum e la politie, ca primesti contract direct dupa terminarea studiilor)
Dau funda!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu poti intyra fara a sustine admitere la nici o scoala militara, de politie sau jandarmerie, indiferent ca este academie sau scoala postliceala.
2.Sunt unele la care poti intra prin concurs de dosare, in baza mediei de la bacalaureat, nu le stiu ca nu ma intereseaza dar poti cauta cele care te intereseaza, intrand pe site-urile lor oficiale si in Admiterea 2024.

| MistarGoGu a răspuns:

Singura varianta detectiv particular! La Spiru Haret au o post-liceala pentru cei din afara sistemului *( MAI, MApN ) care după pensionare lucrează ca detectivi sau directori prin firme de securitate!

| MistarGoGu a răspuns (pentru MistarGoGu):

Vezi link-ul asta! Interviu George Buhnici cu o doamna derectiv particular! Povestește cu ce se " mănâncă " meseria de detectiv! Spre final spune și de acea post-liceala pentru detectivi! Vezi dacă ți se potrivește ție!