| Voicu_Teodora_1999 a întrebat:

Buna ziua! Pentru cei care au dat admitere la Politehnica in Bucuresti, departajarea cum are loc? Exista sanse ca departajarea sa se baze (de ex la automatica) pe media la informatica sau la matematica din clasele 9-12? Si de asemenea, cam care a fost ultima medie de admitere la automatica anul acesta? Multumesc!

1 răspuns:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pe internet am gasit asta:
Pentru candidații cu aceleași medii generale, departajarea se va efectua pe baza următoarelor criterii, aplicate succesiv:
în ordinea descrescătoare a mediilor notelor de concurs, MC;
b. în ordinea descrescătoare a mediei notelor NBac;
c. în ordinea descrescătoare a mediei notelor NC1.

Mc este media de la concurs, NBac este nota de la bac, iar NC1 este nota de la proba P1 (oricare ar fi asta).
Uite si un link: https://admitere.pub.ro/docs/Regulament_admitere_licenta_2020.pdf

Legat de medie, nu am gasit nimic.