| hatzul a întrebat:

Stie cineva daca cu profilul filologie pot urma o facultate de contabilitate? Teoretic voiam sa dau la academia de politie, insa inaltimea nu-mi permite acest lucru(1.67)-sunt baiat si m-am gandit sa optez pentru. altceva. Mie-mi place sa lucrez pe calculator foarte mult si cred ca este o meserie care-mi ofera acest "comfort".Rog seriozitate! Multumesc anticipat! happy

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu te intreaba nimeni de la ce profil vii, deci atata timp cat esti pregatit pentru conditiile lor nu are nimeni treaba cu tine.
la ASE din cate stiu eu se intra pe baza de dosar, adica doar cu media de la bac. Straduieste-te sa iei cat mai mare media totala la BAC. Bineinteles, verifica si site-ul lor sa fii sigur ca nu vreau sa te influentez gresit.

| Samariteanul a răspuns:

Pai daca ai dat la filologie poti urma facultate de litere sau poti sa te faci profesor(nu contabil...)Pentru contabilitate poti urma un liceu special pentru asa ceva sau pe economie. Orcum de la filo nu poti ajunge contabil.Trebuie sa schimbi profilul.

| DrGoogle a răspuns (pentru Samariteanul):

De ce sa nu poti ajunge la filo contabil? Explica, ce te retine?

| DrGoogle a răspuns:

Pai daca tot iti place uniforma dai la scoala de subofiteri, respectiv agenti de penitenciare, nu au limita de inaltime happy
Iar daca vrei contabilitate poti sa dai la cea cu taxa chiar daca ai facut filologie

| GHoST013 a răspuns:

Da, poti. Daca inveti contabilitate si matematica.
Teoretic de pe orice profil poti intra oriunde vrei. Acum trebuie si sa te descurci. Succes!

| Denyyyy1234 a răspuns:

Nu contează profilul absolut deloc! Daca vrei la contabilitate, te Pregătești la matematica si dai admitere dupa ce termini liceul! Spre exemplu cunosc pe cineva care are proful filologie la baza si s-a dus la arhitectura ( total opus )