| Fcrb_Alex_1999 a întrebat:

Buna ziua, știe cineva dacă se poate intra în IT cu 10 clase?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nu te va angaja nimeni doar cu 10 clase pretinzand ca esti specialist IT.
Cu 10 clase esti angajat doar ca muncitor necalificat si atat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

S-au scris numai prostii pe aici.

da, poti sa lucrezi in IT daca ai facut numai 10 clase.
Asta cu conditia sa gasesti pe cineva care te angajeaza fara BAC. Ca fara faculate sunt sanse mari daca stii meserie... dar fara bac complicat.

in principiu in industria asta nu cere nimeni diplome de certificari atat timp ca stii meserie...dar pentru angajare ti se cam cere o diploma de bac

| ReddY25 a răspuns:

In nici un caz

| 120bulevard a răspuns:

Daca ai certificari care sa echivaleze facultatea, da.

| Fcrb_Alex_1999 explică (pentru 120bulevard):

Pai de unde pot sa iau aceste certificari? Daca mă poti ajuta as fi foarte recunoscator.

| aimullah123 a răspuns (pentru Fcrb_Alex_1999):

Vrea sa spuna ca daca vrei sa lucrezi in domeniul IT fara facultate pentru ca nu ai decat 10 clase, trebuie sa urmezi niste cursuri de IT si sa obtii o diploma.

| Fcrb_Alex_1999 explică (pentru aimullah123):

Si la cursurile astea nu iti trebuie sa ai 12 clase sau merge si cu 10?

| Fcrb_Alex_1999 explică (pentru aimullah123):

Daca sti cursuri unde pot sa fac doar cu 10 clase poti sa imi lasi un site unde le gasesc?

| aimullah123 a răspuns (pentru Fcrb_Alex_1999):

Asta nu stiu. Dar banuiesc ca ar trebui sa mearga si cu 10 clase din moment ce le platesti. Poti cauta mai multe informatii pe internet.

| PopescuJennifer a răspuns:

La un job serios in IT se cere in general facultate de specialitate. Fara facultate de specialitate f greu te baga cineva in seama. Trebuie ani multi de experienta care iar aceia sunt greu de facut din cauza faptului ca nu ai facultate.

| Fcrb_Alex_1999 explică (pentru PopescuJennifer):

Un prieten de al meu lucreaza în IT de 4 ani fara exp si fara calificare si cu 8 clase cum vine asta?

| PopescuJennifer a răspuns (pentru Fcrb_Alex_1999):

Nu ne-ai zis ce anume face in IT. Ca poti sa fii ala de trage cablu de net pe strada sau poti sa fii software architect la Microsoft sau google. Ambii lucreaza in IT pana la urma...